Praha 5 představila vítěznou podobu nové Základní školy Smíchov

Praha 5 představila vítěznou podobu nové Základní školy Smíchov

(14. 9. 2018) Vítězem se stal kanadsko-polský tým kanceláří Office Ou z Toronta a Inostudia z Gliwic

   
 
 
 
 

Praha 5 představila vítěznou podobu nové Základní školy Smíchov

Mezinárodní architektonická soutěž o podobu nové Základní školy Smíchov v rámci projektu připravované čtvrti Smíchov City zná svého vítěze, kterého potvrdila na svém středečním zasedání Rada MČ Praha 5. ZŠ Smíchov bude první nově postavená škola v centrální části hlavního města za několik desetiletí.

Mezinárodní architektonické soutěže o finální podobu nové základní školy se zúčastnilo 66 architektonických týmů a z toho 45 účastníků bylo ze zahraničí. Šestašedesát týmů z celého světa představuje práci více než 250 profesionálů, kteří na návrzích nové školy společně odvedli 48 200 hodin práce v první fázi soutěže. Do druhé fáze vybrala porota šest týmů z Kanady, Polska, Nizozemska, Česka a Slovenska.

„Jsem mile překvapen kvalitou a množstvím účastníků ze zahraničí, poněvadž takový zájem jsem upřímně nečekal. Věřím, že porota vybrala kvalitní návrh a že kromě moderních prostor pro výuku dostaneme i kus kvalitní světové architektury,“ uvedl starosta MČ Praha 5 Pavel Richter.

Vítězem se stal kanadsko-polský tým kanceláří Office Ou z Toronta a Inostudia z Gliwic (Nicolas Koff, Uroš Novaković, Sebastian Bartnicki, Sophia Szagala, Zbigniew Gierczak, Magdalena Gierczak, Oliver Green), který vysvětluje ideu svého návrhu: „Život ve městě je život v komunitě, a abychom tak žili, musíme se naučit starat se jedni o druhé a o naše společné prostředí. Městská škola by měla podporovat sociální a environmentální „staratelství“ mezi studenty a měla by být centrem své komunity, které je ovlivňováno svým jedinečným městským kontextem. Náš návrh je koncipován jako jednoduchá mřížová konstrukce, která studentům nabízí diverzitu příležitostí zapojit se do světa kolem sebe.“

Na druhém místě se umístil pražští Škarda architekti (Václav Škarda, Miloš Hlaváček, Lukáš Houser, Viktor Kirschner, Ondřej Šorm, Ondřej Hlaváček), třetí místo pak obsadilo rotterdamské studio IND [INTER.NATIONAL.DESIGN] (Teresa Papachristou, Felix Madrazo, Pablo Roquero, Arman Akdogan, Alfonso Redondo Gomez, Marek Nosek, Kateřina Sojková, Martin Volf, Amaia Puras, Bezya Nur Öztürk, Alvaro Borrajo, Vittorio Perotti, Morgan Graboski). Dalšími finalisty druhého kola byli Martin Neruda a Jana Šťastná z Prahy, portugalské studio ESC Architects (Tiago Sá, Alberto Cumerlato) a československý tým TRI.ŠTRNÁSŤ architekti (Lukáš Ildža, Ondrej Palenčar, Matúš Ivanič, Tomáš Babka, Hana Skljarzska, Martin Burgr, Rastislav Ildža).

Mezinárodní porota, kde vedle zástupců městské části Praha 5 – starosty Pavla Richtera, předsedkyně Výboru územního rozvoje Zuzany Hamanové, zástupce starosty Víta Šolleho a radních Martina Damaška a Tomáše Homoly – usedli také zahraniční architekti, kteří mají zkušenost s navrhováním škol, například Anne Uhlmann ze švýcarského ateliéru BUR nebo Gianni Cito z nizozemského studia Moke Architekten, rozhodovala anonymně; žádný z porotců nevěděl, kdo jsou autoři daných návrhů.

„Když se na přelomu 19. a 20. století rozvíjel Smíchov, první stály základní školy, které vybudovalo v tehdy rozvíjející se části Prahy město. Nová školní budova vzniká podobně v místě, kde se rozvoj teprve očekává. Doufám, že to bude opravdová škola 21. století, a to nejen architekturou, ale hlavně duchem,“ uvádí jeden z porotců a radní MČ Praha 5 Tomáš Homola. Proč uspořádala městská část architektonickou soutěž, vysvětluje předsedkyně Výboru územního rozvoje Zuzana Hamanová: „Uspořádání architektonické soutěže jako je tato je pro městskou část poměrně komplikované a také finančně náročné, přesto je to nejlepší způsob, jak získat kvalitní projekt veřejné budovy. Soutěž umožňuje porovnat desítky návrhů z domova i ze zahraničí a převaha nezávislých odborníků v porotě garantuje výsledek. Jako architektka jsem ráda, že jsme dokázali jít touto cestou právě v případě nové základní školy, investice je v tomto případě důležitá a správná. Ve škole děti tráví velkou část života a přátelské a inspirativní prostředí dokáže pozitivně formovat jejich osobnost, estetické cítění, vztah k architektuře i veřejnému prostoru města, ve kterém žijí.“

Do 28. 9. 2018 jsou všechny návrhy k vidění na výstavě v Malé galerii MČ Praha 5, Štefánikova 15, otevřeno ve všední dny pondelí-pátek, 13:00 – 18:00.

web soutěže: cceamoba.cz/skola-smichov

tisková zpráva

Související články:
Škola Smíchov  27.3.2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.