Praha si nechá udělat mapu infrastrukturálních deficitů

Praha si nechá udělat mapu infrastrukturálních deficitů

(8. 11. 2017) Mapu dostane za úkol vypracovat Institut plánování a rozvoje.

 
 
 
 

Praha si nechá udělat mapu infrastrukturálních deficitů

(ČTK) - Praha si nechá vypracovat mapu, která městu řekne, kde jsou, nebo naopak chybí například školy, ordinace lékařů a obchody. Měla by sloužit při plánování rozvoje města. Vyplývá to z materiálu, který mají v úterý projednat pražští radní. Mapu dostane za úkol vypracovat Institut plánování a rozvoje (IPR), který se o ni bude následně starat. Hotova by měla být do konce srpna 2018.

Takzvaná mapa infrastrukturálních deficitů má v předstihu poukázat na možné chyby při rozhodování o rozvoji města. Využívána má být při přípravě a aktualizaci územně plánovacích dokumentací, územně analytických podkladů nebo územních studií. Zaměří se primárně na "základní lokální infrastrukturu a občanskou vybavenost." To znamená nejen na její rozsah, ale například i na vzdálenost od bydlišť, kapacitu a podobně. Dokument bude obsahovat mapovou i tabulkovou část.

Mapa bude sledovat několik oblastí. První je občanská vybavenost a služby, která zahrnuje školství. Tedy kde je kolik škol či školek a kde naopak chybí. Do této skupiny patří rovněž zdravotnictví a sociální služby, kde v ní bude zaneseno, kde a jaké služby fungují, a to včetně praktických lékařů nebo domovů pro seniory. Další podskupinou je kultura, kdy bude zhodnoceno a zaznamenáno, kde se nachází jaké kulturní objekty či knihovny.

Druhou skupinou bude volnočasová infrastruktura zahrnující jak parky, tak hřiště a sportoviště. Poslední, třetí skupinou, jsou komerční služby, kdy se bude mapa zabývat rozmístěním obchodů.

Primárně bude IPR v dokumentu řešit území Prahy, ale bude brát v potaz i její bezprostřední okolí a jeho rozvoj. "V některých okrajových částech Prahy může docházet k vzájemnému využívání infrastruktury mezi Prahou a blízkými středočeskými obcemi," píše se v dokumentu, který projednají radní.

IPR bude mapu tvořit ve dvou etapách. Nejdříve zajistí všechna nutná data včetně věkové struktury obyvatelstva v té které části. Následně vytvoří webovou aplikaci a základní uživatelské rozhraní a poté doplní další nutné údaje, třeba od městských částí.

V budoucnu má být dokument, který bude jak v elektronické, tak tištěné podobě, revidován a aktualizován. Využívat jej bude nejen město a jeho úředníci, ale rovněž městské části. Správcem bude IPR.

Související články:
Praha si nechá vypracovat mapu infrastrukturálních deficitů  15.2.2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

21. 11. 2017 18:23:45. Re: Praha si nechá udělat mapu infrastrukturálních deficitů. Redakce / ČTK

  Radní opět neschválili mapu infrastrukturních deficitů v Praze
21.11.2017 11:27
(ČTK) - Pražští radní dnes ani napotřetí neschválili záměr vytvořit mapu infrastrukturních deficitů. Důvodem bylo to, že radní nebyli včas seznámeni s připomínkami k materiálu. Novinářům to řekla primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Mapa má v budoucnu městu sdělit, kde chybí třeba školy, ordinace lékařů nebo obchody. Měla by sloužit při plánování rozvoje města a výstavbě. Mapu vypracuje Institut plánování a rozvoje (IPR), který se o ni bude starat.

"Mapa infrastrukturních deficitů byla ještě jednou odložena, neb připomínky, které jsme do materiálu zapracovali, byly rozeslány teprve včera (v pondělí). Tak mě ještě koaliční partneři (ANO a ČSSD) požádali o přerušení. Pevně věřím, že za týden už se tu sejdeme nad schváleným materiálem," řekla Kolínská.

Takzvaná mapa infrastrukturních deficitů má v předstihu poukázat na možné chyby při rozhodování o rozvoji města. Má být využívána při přípravě a aktualizaci územně plánovacích dokumentací, územně analytických podkladů nebo územních studií. Mapa se zaměří primárně na základní lokální infrastrukturu a občanskou vybavenost. To znamená nejen na jejich množství, ale například i na vzdálenost od bydlišť, kapacitu a podobně. Mapa bude obsahovat i tabulkovou část.

Mapa bude sledovat několik oblastí. První je občanská vybavenost a služby a kultura. Druhou skupinou bude volnočasová infrastruktura, což zahrnuje jak parky, tak hřiště a sportoviště. Poslední skupinou jsou komerční služby, kdy se bude mapa zabývat rozmístěním obchodů.

V budoucnu má být dokument, který bude jak v elektronické, tak tištěné podobě, revidován a aktualizován. Využívat jej bude nejen město a jeho úředníci, ale i městské části. Správcem mapy bude IPR.

Primárně bude dokument řešit území Prahy, ale rovněž bude brát v potaz i její bezprostřední okolí a jeho rozvoj.

Poté, co záměr schválí radní, IPR bude mapu tvořit ve dvou etapách, kdy nejdříve zajistí všechna nutná data včetně věkové struktury obyvatelstva v té které části, vytvoří webovou aplikaci a základní uživatelské rozhraní.

5. 12. 2017 17:36:42. Re: Praha si nechá udělat mapu infrastrukturálních deficitů. Redakce / ČTK

  5. prosince (ČTK) - Praha si nechá vypracovat mapu infrastrukturních potřeb. Dokument má městu ukázat, kde chybí například školy, ordinace lékařů nebo obchody. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Mapa má sloužit při plánování rozvoje města a výstavbě. Vypracuje ji Institut plánování a rozvoje (IPR), který se o ni bude starat. Záměr vytvořit mapu radní projednávali několikrát, schválili jej až dnes.

"Chceme vytvořit komplexní mapu chybějící vybavenosti, která nám v předstihu pomůže zjistit potenciální problémy, s nimiž by se pak občané museli každodenně potýkat. Zároveň to bude nástroj pro místní samosprávy, díky kterému budou moci lépe definovat potřebnou infrastrukturu," uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice).

Mapa má být využívána při přípravě a aktualizaci územně plánovacích dokumentací, územně analytických podkladů nebo územních studií. Zaměří se na základní lokální infrastrukturu a občanskou vybavenost. Tedy nejen na množství škol, obchodů či úřadů, ale například i na vzdálenost od bydlišť, kapacitu a podobně. Mapa bude obsahovat i tabulkovou část.

Mapa bude sledovat několik oblastí. První je občanská vybavenost a služby a kultura. Druhou skupinou bude volnočasová infrastruktura, což zahrnuje například parky, hřiště a sportoviště. Poslední skupinou jsou komerční služby, kdy se bude mapa zabývat rozmístěním obchodů.

V budoucnu má být dokument, který bude v elektronické i tištěné podobě, revidován a aktualizován. Využívat jej bude nejen město a jeho úředníci, ale i městské části. Primárně bude dokument řešit území Prahy, ale rovněž bude brát v potaz i její bezprostřední okolí a jeho rozvoj.

Poté, co záměr schválí radní, IPR bude mapu tvořit ve dvou etapách, kdy nejdříve zajistí všechna nutná data včetně věkové struktury obyvatelstva v té které části, vytvoří webovou aplikaci a základní uživatelské rozhraní.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.