Před 5 lety byl slavnostně otevřen nejvyšší silniční most světa

Před 5 lety byl slavnostně otevřen nejvyšší silniční most světa

 
 
 
 

Před 5 lety byl slavnostně otevřen nejvyšší silniční most světa

Fotogalerie ke článku (1)

Viadukt Millau (zdroj:  rbalakrishnan.wordpress.com)

Viadukt Millau (zdroj: rbalakrishnan.wordpress.com)
Celá fotogalerie (1)

Jeho autorem je lord Norman Foster.

Millau (Francie)/Praha 13. prosince (ČTK) - Před pěti lety, 14. prosince 2004, francouzský prezident Jacques Chirac slavnostně otevřel u jihofrancouzského Millau nejvyšší silniční most na světě. Jeho vozovka je široká 32 metrů, vede ve výši až 270 metrů nad zemí a nejvyšší ze sedmi pylonů dosahuje výšky 343 metry, takže překonal Eiffelovu věž o 23 metry a stal se nejvyšší stavbou ve Francii.

Elegantní stavba se klene přes údolí řeky Tarn, spojuje úseky dálnice mezi Clermont-Ferrandem a Béziers a podstatně zkracuje spojení mezi severem Francie a Středomořím a Španělskem. Díky ní odpadly zácpy, které se v létě pravidelně u Millau tvořily a byly postrachem všech řidičů.

Technický zázrak dlouhý 2460 metrů je dílem britského architekta Normana Fostera a postaven byl za rekordně krátkou dobu tří let. Jeho stavbě ovšem předcházelo patnáct let studií. Most postavila a plně financovala francouzská firma Eiffage, která má na jeho využívání koncesi do roku 2080. Jeho výstavba přišla na 394 milionů eur, tedy více než jedenáct miliard korun.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.