Před 60 lety zemřel slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič

Před 60 lety zemřel slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič

 
 
 
 

Před 60 lety zemřel slovenský architekt Dušan Samo Jurkovič

Fotogalerie ke článku (1)

Dušan Jurkovič

Dušan Jurkovič
Celá fotogalerie (1)

Ve věku 79 let zemřel 21. prosince 1947 slovenský architekt, návrhář nábytku a entograf Dušan Samo Jurkovič, hlavní představitel osobité secesní architektury lyricky podbarvené lidovým stavitelstvím a výtvarným uměním. Pro jeho stavby jsou příznačné moderní dispozice, osobité konstrukční řešení, živá barevnost a přírodní materiály.

K nejznámějším dílům z jeho rozsáhlé a rozmanité tvorby patří kromě staveb na beskydských Pustevnách a lázeňských budov a kolonády v Luhačovicích například turistická chata Peklo u Nového Města nad Metují, vlastní vila v Brně-Žabovřeskách či vila dr. Náhlovského v Praze-Bubenči. Jurkovič rovněž projektoval budovy úřadů, škol, nemocnic, obytných nájemních domů, četné pomníky a památníky, například mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle, nebo působivé vojenské hřbitovy pro padlé v první světové válce v západní Haliči. Byl i autorem přestavby zámků v Novém Městě nad Metují, ve Zbraslavi a v Molitorově u Kouřimi. Jako vůbec prvnímu architektovi v Československu mu byl v roce 1946 udělen titul národní umělec.

 

Zdroj: ČTK, sad sat, 20. 12. 2007.

 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.