QUBIX 4 — nová interpretace staré budovy — na Pankráci ožívá stavba ze 70. let

QUBIX 4 — nová interpretace staré budovy — na Pankráci ožívá stavba ze 70. let

 
 
 
 

QUBIX 4 — nová interpretace staré budovy — na Pankráci ožívá stavba ze 70. let

Mimořádná dispozice na mimořádném místě doplněná o nejmodernější materiály, které splňují nejpřísnější estetické i energetické nároky současnosti. Tak by na pražské Pankráci bylo možné několika slovy charakterizovat projekt společnosti S+B Gruppe – rakouské developerské společnosti. Bývalá administrativní budova Průmstavu a ČSOB, která byla dokončena v roce 1976 podle projektu uznávaného českého architekta Jana Štípka, byla loni v létě kompletně odstrojena. Zůstala monolitická železobetonová konstrukce. Ta se dočkala nového jména a do konce roku by měla mít i nový kabát.

 

Investor S+B Gruppe po určitou dobu uvažoval o demolici stávajícího objektu a výstavbě nové výškové budovy, ale nakonec se soukromá developerská společnost S+B Gruppe rozhodla pro jeho celkovou rekonstrukci. Budova má totiž jisté neopakovatelné kouzlo, které v člověku vyvolává pocit potřeby jej zachovat. Objekt tvoří nepravidelně rozmístěné hranoly s pásovými okny a systémem střešních teras, majícím zcela soudobý charakter. Základním developerským záměrem bylo stávající budovu renovovat v souladu s nejmodernějšími trendy jak v oblasti technologií, tak v oblasti ochrany životního prostředí.
 
Mimořádná dispozice s výhledem na Vyšehrad
„Tato budova předstihla dobu svého vzniku nejméně o třicet let,“ je přesvědčen rakouský architekt Martin Tröthan z renomované vídeňské architektonické kancelář Ernst Hofmann, který je autorem projektu modernizace. „Byl jsem překvapen dokonalostí vnitřní dispozice a ideální hloubkou traktů, která zcela odpovídá současným požadavkům na projektování nejkvalitnějších kancelářských prostor třídy A.“ Pronajímatelné plochy jsou velmi variabilní a umožňují společnostem pracovat v otevřených dispozicích (open-space), či rozdělit prostory na menší samostatné kanceláře. Všechna pracovní místa budou mít v obou případech přímé osvětlení denním světlem. Od 1. patra pak mají budoucí zaměstnanci možnost užívat systému střešních teras – ke krátké pauze, nadechnutí, vyřízení nezbytných telefonických hovorů, nebo za hezkého počasí třeba i k obchodní schůzce. Bonusem je pak výhled na kostel svatého Petra a Pavla na Vyšehradě, který se otvírá již z prvního patra.
Hlavní komunikační jádro se sociálním zařízením, výtahy a vstupy do samostatných nájemních celků je umístěno v centru každého patra, při hlavním vchodu od budovy z ul. Štětkovy. Základní půdorysný tvar objektu do písmene C dal vzniknout ještě bočnímu jádru (s výtahy a sanitárním zázemím) s možností samostatné recepce, přístupné z ulice Na Pankráci.
Dispoziční kvality může potvrdit i kotevní nájemce, který obsadil ke konci minulého roku, tedy rok před plánovaným dokončením stavby, celé 4. patro, polovinu 3. patra a část přízemí. Prostory společnosti ABB, které byly pronajaty hluboko před dokončením celkové rekonstrukce, činí přes 20 % z celkové pronajímatelné plochy.
Přízemí se bude pronajímat jako poslední s ohledem na požadavky hlavních nájemců. Zatím se zde počítá s menšími obchody, kavárnou a restaurací.
 
Ambice získat LEED Gold
Rakouská developerská společnost S+B Gruppe se již před rokem rozhodla projektovat a realizovat všechny své budovy podle zásad udržitelné architektury. Budova Qubix na pražské Pankráci by podle předběžných kalkulací a posouzení příslušných parametrů měla dosáhnout až o 15 bodů víc, než kolik je třeba k získání mezinárodně uznávané certifikace LEED Gold. Budova bude energeticky úsporná, mimo jiné z následujících důvodů: Vzhledem ke kvalitě fasády by takřka nemělo být třeba topení. Systém topení i chlazení je umístěn v tzv. chladících stropech, které zajistí nájemcům optimální tepelnou pohodu na pracovišti při podstatných úsporách v energetické náročnosti systému.
Fasádu objektu tvoří systémová pásová okna a kontaktní zateplovací systém. Veškerá okna dostala nové hliníkové profily ve zlato-mosazné barvě z exteriéru a černé v interiéru. Na výplně oken byla použita izolační dvojskla z produkce Saint Gobain. V současnosti se jedná o nejlepší skla na trhu, která odrážejí 72 % tepelných paprsků, ale světlo pohlcují jen velmi omezeně.
Hlavní uliční fasáda orientovaná severně směrem ke Kongresovému centru žádné vnější stínění nepotřebuje. Okna na jih, východ a západ mají ve dvoře vnější kovové žaluzie ve zlaté barvě s centrálním i lokálním ovládáním. Při modernizaci byla také zpevněna statika budovy ocelovou konstrukcí. V době vzniku byla požadována nosnost jen 200 kg/ m2, nyní jsou požadavky nájemců mnohem vyšší. Budoucí nájemci Qubixu mohou počítat s nyní běžným zatížením 350 kg/m2.
Interiérový design si hraje s kvadratickými formami, které tvoří podstatu architektury celého objektu. Hru s kvádry v nejrozličnějších formách naleznete v hlavních komunikačních jádrech, při architektonickém pojednání niky, uvolněné po demontáži původního výtahu „pater-noster“, řešení designu svítidel, sanitárních bloků – zde v plné míře při výběru sanitární keramiky i doplňků – a dokonce v dláždění teras, kde byla použita betonová kostka v dvojbarevném provedení se čtvercovými obrazci.
 
 
Qubix 4 Praha – kanceláře a obchodní prostory, 13 000 m2, osm podlaží, dokončení na jaře 2012.
S+B Gruppe AG je soukromá rakouská developerská společnost, která letos slaví 25 let své existence.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.