Rada architektů v Liberci

Rada architektů v Liberci

(29. 1. 2018)

 
 
 
 

Rada architektů v Liberci

Liberec po čtyřech letech znovu vytvořil Radu architektů. Je sedmičlenná se dvěma architekty ze zahraničí. Zabývat se bude rozvojem města, urbanismem a bude se vyjadřovat k územnímu plánování.
Předchozí pětičlenný poradní sbor architektů zanikl po nástupu současného vedení radnice, které chtělo vytvořit pozici městského architekta. Dosud se tak nestalo, navíc tuto variantu nyní vnímá primátor Tibor Batthyány za prospěšnější pro město. „Toto řešení považuji oproti pozici městského architekta za odbornější a finančně dostupnější. Pozice městského architekta by byla víceméně úřednickým postem s dalším nárokem na navyšování pracovních míst. V tak zásadních věcech, jako jsou územní plán a urbanismus, považuji za důležitější pluralitu odborných názorů než pohled jednoho člověka," uvedl primátor.
Složení poradního sboru je až na jednu výjimku jiné než před čtyřmi lety. Jediným, kdo zůstal, je Petr Kincl, který je vedoucím oddělení urbanismu a architektury na liberecké radnici. Předsedou rady se stal pražský architekt Josef Smutný, dalšími českými členy jsou Martin Kloda, Jakub Cigler a Jana Medlíková. Doplňovat je budou Peter Gero působící v Hamburku a Christoph Braumann ze Salcburku. Zahraniční experti by podle primátora měli být zváni ve věcech zásadního strategického významu. „Umím si představit, že je přizveme například ve chvíli, kdy se objeví vážný zájem velkého zahraničního investora. Zkušenosti ze zahraničí pro nás v takové chvíli budou cenné. Zvlášť když si uvědomíme, že Salcburk, kde působí architekt Christoph Braumann, je morfologicky a urbanisticky až neuvěřitelně podobný Liberci," dodal Batthyány.

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

29. 1. 2018 15:11:35. Re: Rada architektů v Liberci. Grigorij Parma

30. 1. 2018 10:56:07. Re: Rada architektů v Liberci. Lea Nardová
30. 1. 2018 15:24:37. Re: Re: Rada architektů v Liberci. Martin Říha, Ing. arch.

 
 
 
 

29. 1. 2018 15:11:35. Re: Rada architektů v Liberci. Grigorij Parma

  Pan Josef Smutný je neodborná hrůza!!!!!!!!!

30. 1. 2018 10:56:07. Re: Rada architektů v Liberci. Lea Nardová

  Nic proti myšlence Rady architektů - jako poradního orgánu při rozhodování o vybraných otázek - urbanistických, architektonických a územně plánovacích. Ale město se proměňuje, roste, konsoliduje či kazí kažodenně. Kontinuálně. Rada architektů může být zodpovědnou nadstavba, nikoliv náhražkou role městského architekta - zvlášť ve městě velikosti, urbanistické a architektonické tradice Liberce. Snad to lze pochopit z materiálu zpracovaného Českou komorou architektů:

https://www.cka.cz/cs/cka/tema-CKA/mestsky-architekt

30. 1. 2018 15:24:37. Re: Re: Rada architektů v Liberci. Martin Říha, Ing. arch.

  Žádná Rada složená z architektů odjinud a dokonce z cizinců nemůže nahradit místního znalce, který zná nejen současné město, ale i jeho historii a vývoj, minulé, současné i budoucí záměry v něm, má trvalé kontakty se zdejší odbornou i občanskou komunitou, s dotčenými správními úřady, se správci dopravní a technické vybavenosti města, s podnikateli, zdejší Technickou univerzitou. Někdo by to měl panu primátorovi vysvětlit.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.