Radní neschválili novelu Pražských stavebních předpisů

Radní neschválili novelu Pražských stavebních předpisů

(28. 6. 2018) Znění předpisů vyvolalo řadu sporů již v minulosti

 
 
 
 

Radní neschválili novelu Pražských stavebních předpisů

(ČTK) - Praha zatím nebude novelizovat Pražské stavební předpisy (PSP). Podle návrhu, který neprošel radou, se měl mimo jiné škrtnout požadavek na tzv. oslunění bytu, podle kterého musí 1. března do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Pro návrh hlasovali jenom radní hnutí ANO, primátorka prohlásila, že stejnou novelu znovu předloží na příští radě. Podle náměstkyně primátorky Petry Kolínské by měla v budoucnu vzniknout rozsáhlejší novela. Trojkoalice úplné zrušení požadavku na oslunění kritizovala.

PSP platí od 1. srpna 2016 a jako prováděcí předpis ke stavebnímu zákonu určují technické a další požadavky na stavby v metropoli. Návrh na zrušení oslunění prosazoval zejména městský Institut plánování a rozvoje (IPR), podle kterého byl nastaven nesmyslně přísně a nutil architekty navrhovat domy roztodivných tvarů, aby normu splnili. Podle IPR s výjimkou Slovenska požadavek na oslunění nikde v zahraničí v podobě jako v ČR není.

Oslunění bytu měl nahradit rozšířený předpis o denním osvětlení, podle kterého musí mít všechny pobytové místnosti okna. Podle novely nesměl být součet ploch všech oken menší než desetina podlahové plochy místnosti. Návrh doplňoval požadavek dostatečného odstupu budov od sebe.

Novelu kritizovala Trojkoalice, podle které měla zůstat zachována ochrana oslunění existujících domů. „Majitelé prosluněných bytů jsou dosud chráněni automaticky, po novele by se museli stát aktivními účastníky povolovacích řízení a bránit svá práva u stavebního úřadu,“ uvedla k tomu náměstkyně Kolínská. Nesouhlas s novelou podle Trojkoalice vyjádřilo osm městských částí i stavební úřad hlavního města.

Trojkoalice pro návrh novely nehlasovala, stejně jako radní za ČSSD. Pro bylo jen hnutí ANO, které má v radě pět zástupců z jedenácti. „Tato novela neprošla, časem by měla být na stole větší novela PSP na základě zkušeností z praxe,“ řekla po hlasování Kolínská ČTK.

Za návrh se postavila primátorka Krnáčová, podle které by zjednodušil bytovou výstavbu. „To by přeci měl být společný zájem všech, kdo to s rozvojem města myslí vážně. Absolutně proto nechápu postoj Zelených, Starostů, ale i některých radních z ČSSD, kterým je očividně zjednodušení bytové výstavby zcela ukradené. Materiál znovu předložím na následujícím jednání,“ uvedla primátorka. Rada s ohledem na prázdninovou pauzu znovu zasedne až 17. července. Radní už novelu jednou neschválili letos v dubnu.

Stavební předpisy pro Prahu začaly vznikat za primátora Tomáše Hudečka. Znění předpisů vyvolalo řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Po sporech jejich přípravu primátorka Adriana Krnáčová odebrala z kompetence svému tehdejšímu náměstkovi Matěji Stropnickému a předložila k projednání novou verzi. Primátorčinu novelu nakonec notifikovala Evropská komise.

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

28. 6. 2018 15:29:31. Re: Radní neschválili novelu Pražských stavebních předpisů. Jiří Kalvach

  Tak to dopadá, když samozvaní znalci stavebnictví hovoří do legislativy. mj. paní Kolínská, nebo dříve Matěj Stropnický. To je bolest nejenom Prahy, že kvalitní odborníci nejen že do komunální politiky nevstupují (důvod ví každý), ale ani mezi sebou se skupiny nemusí shodnout (oslunění a zástavba proluk a podobných ploch). Praha má desítky vážných problémů a jak znám PSP, jsou tam někdy ustanovení nedomyšlená a ne úplně vhodná (parkovací místa na pozemku, vsakování vod bez ohledu na místo, z toho titulu pak nesmyslné požadavky na stavby aj.). Přes tyto problémy se dokáží radní hádat o předměty i nelogické. Holt i radní by měli mít povinnost rotovat, jako akademičtí hodnostáři na VŠ. 2x a pak pauza 2x. A stanovil bych laťku pro věk , zastupitel musí mít víc než 40. Výjimka lze udělit jen ve zvlášť posouzených případech, aby si nezralí jedinci (Stropnický) nemohli zahrávat s osudy občanů.

29. 6. 2018 08:53:50. Re: Re: Radní neschválili novelu Pražských stavebních předpisů. Matěj Michalk Žaloudek

  Radní rotují. Po 4 letech.
Kolínská má mezi poradci dva architekty, nemyslím, že je nepoučená. Navrhuje toliko takové znění PSP, jaké připravil Hnilička v roce 2016.
Stropnickému je 34, kde byste s tím věkovým limitem tak asi začínal?

29. 6. 2018 06:20:14. Radní neschválili novelu Pražských stavebních předpisů. Oldřich Opl

  Proč má Praha své stavební předpisy? Poslanci navrhují snížení počtu zákonů a to je přesně ta situace, kdy by měl platit jeden zákon pro všechny. Jsou obce ve kerých dodnes nemají ani poštovní schránku ( např. Přelíc).

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.