Rekonstrukce pavilonu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

Rekonstrukce pavilonu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

(17. 2. 2016) Podmínkou rekonstrukce bylo zachování typického vzhledu fasády za použití obkladových prvků z cihelných pásků v kombinaci se zateplením objektu.

   
 
 
 
 

Rekonstrukce pavilonu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně

Krajské město Zlín je charakteristické svojí baťovskou architekturou, která se prolíná nejen typickými rodinnými domy, ale také stavbami jako jsou úřady, školy, nemocnice apod. Jednou ze staveb ctící jednotný architektonický ráz města je také Krajská nemocnice Tomáše Bati. Nemocnice prochází postupnou modernizací a v jejím rámci jsou rekonstruovány jednotlivé pavilony. Rekonstrukce se tak nevyhnula ani pavilonu č. 23. Akce se ujala stavební firma Pozemní stavitelství Zlín a. s. za použití výrobků a systémů společnosti LB Cemix. Podmínkou rekonstrukce bylo zachování typického vzhledu fasády za použití obkladových prvků z cihelných pásků v kombinaci se zateplením objektu. Kromě toho bylo nutné zrekonstruovat balkony nacházející se v několika patrech po obvodu celé budovy. Rekonstrukce byla zahájena v říjnu roku 2014 a fasáda objektu byla dokončena v květnu roku 2015.

Pro zateplení fasády byl použit certifikovaný ETICS Cemix THERM K s izolantem z minerální vlny převážně s kolmou orientací vláken s obkladem cihelnými pásky typu ALTEK. Před zateplením objektu byly ze strany společnosti LB Cemix zajištěny odtrhové zkoušky za účelem zjištění přídržnosti podkladu. Pro lepení izolantu a provedení výztužné vrstvy byla použita hmota Cemix Lepidlo a stěrkovací hmota COMFORT (135). Zajímavostí je, že pro kotvení izolantu bylo použito téměř 50 000 ks talířových šroubovacích hmoždinek s ocelovým trnem. Pro lepení obkladu bylo nutné použít Cemix Lepidlo FLEX EXTRA (045) typu C2TES1. Jde o deformovatelné (S1) lepidlo se sníženým skluzem (T) určené pro náročné aplikace, kterou lepení pásků na zateplovací systém bezesporu je. Spárování pásků bylo prováděno speciální Cemix Spárovací hmotou pro lícové zdivo (121), která byla modifikována tak, aby bezpečně vyplnila spáry mezi velmi nasákavými cihelnými pásky. Celková plocha zateplené fasády činila cca 5000 m2 převážně v tloušťce izolantu 160 mm. Kromě cihelných pásků bylo na část plochy fasády použito téměř 8 tun klasické strukturální zatírané Cemix Silikonové omítky v zrnitosti 2 mm. Pro barevné provedení omítky byly vybrány šedé a cihlové odstíny z barevného vzorníku Cemix tak, aby korespondovaly s barvou cihelných pásků a s dalšími barevnými plochami. Pro povrchovou úpravu soklu byla zvolena vysoce mechanicky odolná a vodoodpudivá Cemix Mozaiková omítka v odstínu opět sladěném s fasádou.

Samostatnou kapitolou rekonstrukce byla oprava balkonů. Ty byly tvořeny profilovanými betonovými panely. Balkon v přízemí byl z vnější strany obložen opět cihelnými pásky, ale balkony ve vyšších podlažích byly opatřeny stříkanými omítkami. Odstranění těchto původních vrstev bylo velmi časově náročné a pracné a proto bylo rozhodnuto o několika způsobech jejich opravy. Z balkonu v přízemí byly odstraněny staré obklady a v této souvislosti bylo nutné následně reprofilovat podkladní panel. Za tímto účelem byla pasivována částečně odhalená ocelová výztuž výrobkem Cemix Antikorozní ochrana (141) a následně byl reprofilován povrch panelů Cemix Reprofilační maltou (151). Takto vyrovnaný povrch panelu byl následně opatřen Cemix Lepidlem a stěrkovací hmotou COMFORT (135) s vloženou síťovinou a obkladovým páskem lepeným na Cemix Lepidlo FLEX EXTRA (045) a vyspárovaný Cemix Spárovací hmotou pro lícové zdivo (121). Rovné plochy balkonů s původními omítkami byly přetřeny Cemix Silikonovým a Cemix Elastickým fasádním nátěrem sladěným s barvami dalších částí fasády. Plochy balkonů se žebrováním byly opatřeny speciální válečkovanou omítkou Cemix Cemroll akrylát.

Zrealizováním zateplení objektu byl učiněn významný krok k modernizaci nemocnice a zvýšen komfort pro všechny pacienty i zaměstnance. Použitím obkladů na fasádě v kombinaci s vhodně zvolenými odstíny omítek a fasádních nátěrů byl zachován architektonický ráz objektu a ten tak koresponduje s okolní zástavbou. Rekonstrukce pavilonu č. 23 je příkladem vhodné kombinace a sladění moderních technologií a materiálů s odkazem našich předků.
Ing. Martin Bureš


  Výrobci/dodavatelé

Tovární ulice 36

373 12 Borovany

Telefon +420 387 925 275

info@cemix.cz

http://www.cemix.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.