Renovace amerických oken radnice v Ústí

Renovace amerických oken radnice v Ústí

(27. 10. 2017) Předválečná okna lze opět otvírat

   
 
 
 
 

Renovace amerických oken radnice v Ústí

(ČTK) - Raritou v podobě předválečných amerických oken se může pochlubit radnice v ústecké čtvrti Střekov. Výsuvná okna nechal obvod repasovat a po dlouhé době je lze znovu otvírat. Náročné bylo už jen najít někoho, kdo si s technickou kuriozitou poradí.

Dřevěná okna ve třech patrech budovy bylo původně možné stáhnout zdola i shora. Vrstvy nátěrů však překryly kovové prvky, horní částí nešlo po čase větrat. "Nakonec nebylo možné okna otvírat vůbec, proto jsme se kvůli jejich havarijnímu stavu odhodlali k repasi," řekla dnes ČTK střekovská starostka Eva Outlá.

Protože v Ústí nad Labem se s americkými okny, která jsou typická pro anglosaský svět, běžně lidé nesetkávají, rozhodla se radnice je zachovat i pro budoucí generace. Najít ale někoho, kdo by se renovace zhostil nebylo jednoduché. "Řemeslníci obecně nejsou a odborníci už vůbec ne. Oslovili jsme firmy, které pracují na zámcích, ale pro ně byla naše zakázka nezajímavá. Navíc většinou působí na Moravě a cestovní náklady by byly obrovské," uvedla Outlá.

Radnice zkusila i firmy, které našla na internetu. "Jedna firma zakázku chtěla, ale s tím, že vysouvací okna změní na běžná špaletová, tím by se však zásadně změnil vzhled," podotkla starostka. Východisko se objevilo v podobě restaurátora Aleše Morvaye. "Byl z oken nadšeným, navíc je to odborník," zmínila Outlá. Radnice vypsala výběrové řízení, skutečným zájemcem o práci byl právě Morvay. Za práci zaplatil obvod 400.000 korun. "Jsou to tři americká okna, která se musela repasovat na místě, potřeba byla i plošina," uvedla starostka.

Mravenčí práce odborníků, kteří museli odstraňovat vrstvy nátěrů, aby zprovoznili systém otvírání, trvala 1,5 měsíce. Protože se k původu oken nezachovala žádná technická dokumentace, museli postupovat velmi opatrně a zjišťovat uspořádání lankového systému. Dnes už mohou úředníci na radnici okna běžně používat. Vložena do nich byla navíc silnější skla, aby lépe izolovala.
zdroj foto: Ústí/Aussig

Doplněno Stavbaweb:

Raritou v podobě předválečných amerických oken se může chlubit na své budově (asi arch. Paul Brockardt; 1934) radnice úřadu městského obvodu Střekov. Technickou kuriozitu nechalo střekovské vedení citlivě zrenovovat, ačkoli čelilo kritice politických oponentů, kteří chtěli historická okna vybourat a osadit místo nich "plasťáky". Seznamte se se zprávou renovátora Aleše Morvaye z Ústí nad Labem (realizátora renovace). 
Celý článek "Renovace amerických oken na střekovské radnici" najdete na stránkách Ústí/Aussig ZDE.

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

27. 10. 2017 20:57:02. Re: Renovace amerických oken radnice v Ústí. Jitka

  Má velká poklona vedení střekovské radnice a zlatým českým ručičkám.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.