Rhizolith Island

Rhizolith Island

(26. 2. 2018) Jak beton pomáhá zachránit mangrovníky

   
 
 
 
 

Rhizolith Island

Degradabilní betonové prvky Cemex pro obnovu mangrovových porostů
Specialisté firmy Cemex společně se studenty architektury Syrakuské univerzity ve státě New York vyvinuli speciální betonové útvary, které lze osázet magrovovými porosty. Betonové „květináče" se časem rozpadnou a vápník obsažený v betonu se stane stavebním materiálem pro korály. Zbudou pouze zakořeněné mangrovníky, které pomáhají zamezit erozi půdy v tropických a subtropických pobřežních oblastech.

Projekt nazvaný Rhizolith Island využívá mozaiku plovoucích prvků, které umožní zakořenění rostlin, a ochrání tak pobřeží před příbojem a erozí. Prvky tvoří hlavice z lehkého betonu, lehčího než voda, což zajistí, že se drží na hladině, a „ploutve“ s otvory, která slouží jako habitat pro ryby, drobné živočichy a další příbřežní rostliny. "Ploutev" je z vysokopevnostního betonu. Očekává se, že během 5–10 let se na místě díky urychlení sedimentace obnoví pobřežní vegetace a mangrove se postarají o zpevnění nové půdy.

Prototyp byl v roce 2016 představen na konferenci v kolumbijské Cartageně a měl by být testován na dvou dalších lokacích v Kolumbii.

podle podkladů firmy CemexDoplněno Stavbaweb:
Autorem projektu je atelier APTUM architecture
Projekt na jejich stránkách včetně fotografií z realizace najdete ZDE.
Další informace najdete na stránkách Designboom.


  Výrobci/dodavatelé

Laurinova 2800/4

155 00 Praha 5–Stodůlky

Telefon +420 257 257 400

info@cemex.cz

http://www.cemex.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 2. 2018 19:41:00. Re: Rhizolith Island. Karel Dvořák

 
 
 
 

26. 2. 2018 19:41:00. Re: Rhizolith Island. Karel Dvořák

  Geniální nápad, pěkné!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.