Rozhovor s Romanem Kouckým

Rozhovor s Romanem Kouckým

(14. 11. 2017) Publikováno v časopise Stavba č. 4/2017

 
 
 
 

Rozhovor s Romanem Kouckým

Potkáváme se po třech letech od posledního rozhovoru. Jak se za tu dobu vyvinula příprava Metropolitního plánu?
Ano, Kancelář Metropolitního plánu slaví pět let své existence… Poslední dva roky však znamenaly rozklad a zásadní zdržení všech prací, takže harmonogram se výrazně proměnil. Od ledna letošního roku ale běží nové práce a jsme připraveni na dokončení návrhu plánu. Pokud to vše dobře dopadne, může na jaře příštího roku začít projednávání. Jeho průběh bude závislý především na práci pořizovatele – na délce a kvalitě vypořádávání připomínek, takže celkovou dobu zbývající do účinnosti plánu nelze odhadnout. ....

..... Zdá se, že společnost má strach z jakékoliv výstavby. Umíme za této situace vůbec posoudit, jaké nástroje jsou pro plánování přiměřené?
Poslední zkušenost ze zablokované Prahy přináší na mysl extrémní scénáře: Zastavme plánování, udělejme (bez přípravy!) generální pardon, například na 5 let umožněme libovolnou výstavbu. Zakázány by byly pouze demolice, stavby v parku a otevřené krajině. Postavte, co můžete, bez zásadních omezení. Poté tuto extrémní deregulovanou dobu posuďme. Nelze dopředu odhadnout, zda to bude katastrofa nebo skvělý výsledek...Ale tato nejistota není dostatečným důvodem to nezkusit. Teprve potom bychom zodpovědně mohli zhodnotit, jestli a jak plánovat do budoucna. Chaos je samoregulační, ale přemíra regulace vede vždy ke smrti. To platí pro všechny živé organismy, tedy i pro město.

Celý rozhovor Miroslava Šajtara s Romanem Kouckým najdete v časopise Stavba č. 4/2017.

___
Prof. Ing. arch. Roman Koucký(1959) 
je architekt, urbanista a pedagog.Vystudoval Fakultu architektury ČVUT, kde od roku 1997 vede ateliér a vyučuje. S Šárkou Malou řídí vlastní architektonickou kancelář„koucky-arch.cz“, za své práce získali řadu ocenění včetně dvou Hlavních cen Grand Prix. Systematicky se věnuje vydavatelské a publikační činnosti prostřednictvím vydavatelství „zlatý řez“.Mezi jeho nejvýznamnější realizace patří Mariánský most v Ústí nad Labem nebo Trojský most v Praze. Zabývá se také výzkumem a problematikou územního plánování, je autorem několika územních a regulačních plánů. Od roku 2012 je vedoucím Kanceláře metropolitního plánu na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.