Rožnov chce se slovenskou Myjavou připravit projekt o Jurkovičovi

Rožnov chce se slovenskou Myjavou připravit projekt o Jurkovičovi

 
 
 
 

Rožnov chce se slovenskou Myjavou připravit projekt o Jurkovičovi

(ČTK) - Radnice v Rožnově pod Radhoštěm chce společně se slovenskou Myjavou připravit projekt, který by mapoval stopy slovenského architekta Dušana Jurkoviče v Rožnově, sdělil ČTK mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Právě v Myjavě se Jurkovič v roce 1868 narodil. Ve městě pod vrcholem Radhošť už stojí rozhledna vystavěná podle Jurkovičova návrhu, navrhl také výletní ubytovny Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti.

Pustevny - restaurace Libušín a ubytovna Maměnka byly postaveny  roku 1898. Stavby vystavěné ve slohu lidové secese s valašskými prvky navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič. (zdroj foto: dolnibecva.cz)
Rožnovská starostka Markéta Blinková (ODS) už s vedením Myjavy jednala. "Připravujeme projekt obnovy lázeňských chodníčků spojený s informacemi o historii Rožnova i o Jurkovičovi a jeho rozhledně, která stojí na Karlově kopci u Valašského muzea v přírodě," uvedla Blinková s tím, že součástí projektu přeshraniční spolupráce by mohly být také koncerty Junior beskydské muziky a folklorních souborů v Myjavě a naopak.

Podle Grosse by náklady projektu neměly přesáhnout 650.000 korun, z toho 85 procent by v případě získání podpory hradila evropská dotace. Projekt musí být odevzdán do konce ledna. "Informaci o případném schválení bychom mohli dostat do tří měsíců, počítáme tedy v případě získání podpory s realizací aktivit ještě v letošním roce," podotkla starostka.

Jurkovič byl výrazným představitelem secesní architektury. Vytvořil osobitý styl, výrazně ovlivněný lidovou architekturou. Jeho unikátní soubory staveb zdobí ve Zlínském kraji také lázeňské město Luhačovice.


Foto: Pustevny - restaurace Libušín a ubytovna Maměnka byly postaveny roku 1898. Stavby vystavěné ve slohu lidové secese s valašskými prvky navrhl slovenský architekt Dušan Jurkovič. (zdroj foto: dolnibecva.cz)

Související články:

 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.