Rural Design: The Mill (Mlýn)

Rural Design: The Mill (Mlýn)

 
 
 
 

Rural Design: The Mill (Mlýn)

Přestavba mlýna na rezidenci ve Skotsku


Architekti: Rural Design
Místo: Dingwall, Skotsko
Plocha: 375 m2
Dokončení: červen 2011
Foto: Andrew Lee

Začleněním několika zbylých volně stojících zdí bývalého mlýna se projekt propojuje s minulostí budovy, aniž by stavěl repliku jeho tradičních forem.Počátečním bodem projektu Mlýna byly právě tyto zdi volně stojící na pozemku. Utvářely řadu dvorků, některé už zabydlovala příroda.

Klient požadoval velký rodinný dům. Byli jsme nadšeni ideou obnovit představu původní budovy výraznou formou, poskládat řadu tvarů přes ruiny a jasně vedle sebe položit staré a nové.
Některé prvky jsou čistě volně stojícími objekty, zahradní místnost, tělocvična a garáž se sunou podél stávajících zdí, nově vystavěné horní patro leží přes ně, skládaná modřínová střecha a zeď obtékají stávající konstruci podobnou tvrzi.

Situace

Všechny objekty společně utvářejí nové a fascinující dvorky, řadu chráněných venkovních prostor, kde klienti mohou uplatnit svou vášeň pro zahradničení. Byly vytvořeny dva jižní dvory, východní dvůr poskytl prostor terasovitým zídkám osazeným rostlinami, které sestupují k malému ohništi. Západní dvůr vpouští večerní oslunění dovnitř domu. Je zde starý zachráněný strom, který je osou několika prostor na této straně.
Přízemí
Interiér má typickou hloubku jedné místnosti, pohyb interérem je jednoduchý lineární, světlo dovnitř proniká náhodnými body tam, kde zůstaly zachovány původní okenní otvory. Kde to bylo možné, zůstaly v interiéru zachované staré kamenné zdi, což poskytuje pohled na vrstvy konstrukce.


Třípatrová dřevěná „věž“ je v nejjižnějším místě domu a obsahuje (vzestupně) jídelnu, obývací pokoj a ložnici majitelů, odkud jsou výhledy do okolní rozlehlé krajiny v úhlu 270 stupňů. Ložnice je dostupná po schodech, které stoupají podél staré kamenné zdi a jsou vykonzolovány z masivní modřínové stěny.
Domovní osy jsou vždy zakončeny akcí, světlem a příležitostnou symetrií. Stávající materiály byly vesměs respektovány, někdy vyžadovaly výrazné ošetření, například nové obloukové okno do jídelny bylo energicky vyříznuto do stávajícího zdiva, což připomíná nejen mlýnské vodní kolo, ale také kolekci art deco nábytku uvnitř.
Řez
Řez

Pohledy severní a jižní

Pohledy západní a východní

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.