Šatovka

Šatovka

V Šáreckém údolí 74/81, Praha 6

(9. 4. 2018) Praha 6 připraví do konce srpna architektonickou soutěž na projekt seniorského centra v Šatovce

   
 
 
 
 

Šatovka

(ČTK) - Praha 6 připraví do konce srpna architektonickou soutěž na projekt seniorského centra v Šatovce. O usnesení, které ve středu 4. dubna 2018 odsouhlasili radní městské části, ČTK informoval mluvčí městské části Ondřej Šrámek. V březnu pražští zastupitelé schválili změnu územního plánu, díky které městská část může opuštěnou budovu opravit a provozovat v ní komunitní centrum se seniorským bydlením. Chátrající usedlost v Šáreckém údolí je poslední roky nevyužívaná a vyžaduje rozsáhlou rekonstrukci.

"Představa radnice už má poměrně konkrétní obrysy, v průběhu nekonečného čekání na změnu územního plánu totiž několik grafických vizualizací vzniklo," sdělil Šrámek. V roce 2011 městská část zažádala o změnu územního plánu, aby mohla usedlost využít podle svého záměru. Letos v březnu pražští zastupitelé schválili změnu funkčního využití budovy z čistě obytného na budovu veřejného vybavení.

Praha 6 dostala Šatovku do správy pro sociální využití. Šatovka by podle radnice měla být místem pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem usedlosti by měly vyrůst menší domky pro trvalé bydlení seniorů. Seniorské bydlení se sociální službou, komunitním centrem i stravovacím provozem chce Praha 6 financovat sama s využitím dotací. Bydlení chce městská část provozovat prostřednictvím své pečovatelské služby.

O špatném stavu usedlosti svědčí posudek z roku 2015, který ukázal, že jsou v budově vážně narušené statické konstrukce a půdní konstrukce jsou napadené dřevomorkou. Naposledy byly místnosti v Šatovce využívané v roce 2015, kdy se z budovy odstěhovali nájemci nebytových prostor. Poslední lidé, kteří v budově bydleli, se odstěhovali už v roce 2011.

Na začátku února usedlost v Šáreckém údolí na týden obsadila skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný. V usedlosti chtěli udělat prostor pro setkávání lidí, kteří tvoří, vzdělávají se a chtějí žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk. Podle policie se obsazením budovy dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaní se proti němu odvolali.

__________
 Zastupitelé schválili změnu územního plánu Šatovky v Praze 6
(ČTK - 22. března 2018) -
Chátrající usedlost Šatovka může radnice Prahy 6 přebudovat na komunitní centrum. Pražští zastupitelé dne 22. března 2018 schválili změnu územního plánu, kterou se mění funkční využití budovy z čistě obytného na budovu veřejného vybavení. Na začátku února usedlost v Šáreckém údolí na týden obsadila skupina squatterů, kteří chtěli upozornit na to, že je dům nevyužívaný.

Podle opozičního zastupitele Bohuslava Svobody (ODS) provedli squatteři obsazením Šatovky dobrou službu, aby se proces změny územního plánu dokončil, ačkoli se squatterstvím nesouhlasí. Praha 6 totiž čekala na změnu územního plánu od roku 2011. Při diskusi ke změně územního plánu Šatovky Ivan Hrůza z KSČM, který je zastupitelem v opozici na hlavním městě i v Praze 6, uvedl, že by se měla Praha více zajímat o to, jak městské části nakládají se svěřeným majetkem. Šatovka podle něj není jedinou chátrající budovou, která byla svěřená městské části se záměrem, aby byla využívaná ve prospěch občanů.

Z Šatovky chce Praha 6 vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory.
Kolem usedlosti by v budoucnu měly vyrůst menší domky, které budou sloužit trvalému bydlení seniorů. Nyní radnice musí připravit projekt a získat stavební povolení. Podle dřívějšího vyjádření starosty městské části Ondřeje Koláře (TOP 09) bude trvat tři až sedm let, než začnou opravy budovy.

Šatovka byla městské části svěřena pro sociální účely. Posudek z roku 2015 ukázal, že jsou v budově vážně narušené statické konstrukce a půdní konstrukce jsou napadené dřevomorkou. Naposledy byly místnosti v Šatovce využívané v roce 2015, kdy se z budovy odstěhovali nájemci nebytových prostor. Poslední lidé, kteří v budově bydleli, se z budovy odstěhovali už v roce 2011.

Skupina squatterů, která v únoru do budovy vnikla, tehdy uvedla, že chce v usedlosti udělat prostor pro setkávání lidí, kteří chtějí tvořit, vzdělávat se a žít bez nutnosti vlastnit, profitovat a generovat zisk. Podle policie se dopustili trestného činu a devíti squatterům Obvodní soud pro Prahu 6 uložil trest obecně prospěšných prací. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, obžalovaní se proti němu odvolali.


Doplněno Stavbaweb:
Šatovka

Na pozemcích Šatovky býval vinohrad, později i štěpnice, pastviny a pole. Obytné stavení v půdorysu tvaru písmene U bylo postaveno u lisu již v 18. století. Po roce 1850 sloužilo jako hostinec, v současnosti je to rozsáhlý obytný dům. Viniční domek a kaple sv. Trojice byly zakomponovány při přestavbě do jednoho objektu. Usedlost je pojmenována nejspíš po jednom z majitelů, byl jím Jan Křtitel de Chateau, malostranský měšťan a krejčí.
zdroj: pamatky.praha.eu

Koncem roku 2012 proběhl šestý ročník výstavy "Praha 6 mění tvář 2012".
Na výstavě byly prezentovány tři studie využití usedlosti Šatovka. Najdete je ZDE.

Squatting je aktivita na hraně zákona. Squatteři ale ukázali na problémy s chátrající usedlostí. Na problém upozornili již před dvěma roky. Od té doby se nic nestalo. Kdyby usedlost squatteři neobsadili, mohla by bez povšimnutí do několika let schátrat úplně.
Fotografie ze Šatovky, z doby kdy v ní squatteři začali pořádat první akce (2016) najdete ZDE.

Obsazení usedlosti v Šáreckém údolí předcházela i roční snaha Spolku Šatovka o založení komunitního centra. Jednání s městskou částí však skončilo neúspěchem. více ZDE.

MČ Praha 6 se brání a uvádí, že od roku 2011, kdy usedlost získala do své péče od hlavního města, žádá o změnu územního plánu na přilehlé pozemky (vedle Šatovky). Za současný stav tak podle starosty může hlavní město. Především náměstkyně primátorky Petra Kolínská, která nechala zastavit změnu územního plánu. Petra Kolínská vinu odmítá. Více ZDE


 
 
 
 
50.117517
14.3749
Šatovka

Šatovka
V Šáreckém údolí 74/81
Praha 6

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.