Šest staveb má nominaci na Cenu Klubu za starou Prahu

Šest staveb má nominaci na Cenu Klubu za starou Prahu

(22. 1. 2016) Finalisté jsou z Brna, Čáslavi, Jaroměře, Litomyšle, Pavlova a Velké Bystřice.

   
 
 
 
 

Šest staveb má nominaci na Cenu Klubu za starou Prahu

(ČTK) - Nominaci na Cenu Klubu za starou Prahu má šest rekonstrukcí, dostaveb či novostaveb. Cena se udílí za zdařilou novou stavbu, která nenarušuje, ale naopak dotváří historické prostředí. Finalisté jsou z Brna, Čáslavi, Jaroměře, Litomyšle, Pavlova a Velké Bystřice. "Opakuje se však situace z několika posledních ročníků: v Praze se takové příklady citlivého vstupu nové budovy do památkově cenného prostředí už delší dobu neobjevují," řekl ČTK historik architektury Rostislav Švácha.

Vítěze 12. ročníku své ceny vyhlásí Klub Za starou Prahu 15. února. "Všechny nominované novostavby povyšují svá místa na novou kvalitativní úroveň. Přinášejí jim nejen zajímavou architekturu, ale poslouží jim dobře i po funkční stránce a vždy dávají podnět ke zkulturnění svého okolí. Tento bonus patří ke klíčovým hodnotám, jaké porota soutěže od počátku sleduje," říká Švácha.

Trvale dobrou kvalitou novostaveb v historickém kontextu se podle něj vyznačuje Brno. Letos se do finále probojovala dostavba areálu tamější filozofické fakulty od místního ateliéru Petra Pelčáka. Porotu tato nová budova zaujala klidným řádem svých průčelí, dokonalým zpracováním svého povrchu a citlivým napojením na sousední stavby z 19. století.

Podobnými hodnotami podle klubu vyniká dostavba Dusíkova divadla v Čáslavi od brněnského ateliéru Burian&Křivinka. Moderní architektura s divadelním zázemím a kavárnou se ohleduplně včlenila mezi historické divadelní budovy a středověký hradební pás.

Kovové těleso Komenského mostu v Jaroměři navrhl profesor technické univerzity v Cáchách Mirko Baum s architektem Davidem Barošem a statikem Vladimírem Janatou. Členitou konstrukcí své spodní nosné části most obohacuje zadní frontu historického jádra Jaroměře o nový tvar a sbližuje se s okolní starou zástavbou svými přesně odměřenými proporcemi.

Novostavbě Galerie Pakosta v Litomyšli dala brněnská architektka Zdeňka Vydrová formu neveliké věže, která tvoří přechod mezi drobnou strukturou okolních měšťanských domů a mohutným blokem bývalého piaristického gymnázia.

Nárožní budova areálu Pálavské galerie vín Venuše v Pavlově, opět od brněnského ateliéru Burian&Křivinka, vsadila na tradiční tvarosloví, pro něž se někdy používá pojem archetypálního domu. O souznění s nedalekými budovami renesančního zámku a historického pivovaru ve Velké Bystřici usiluje přístavba tamní mateřské školy. Pražští architekti Michal Sborwitz, Marie Sborwitzová a Karel Prášil pokračují touto přístavbou ve svých kultivacích hanácké obce.

Loni cenu klubu dostal Svět techniky v Ostravě Vítkovicích od architekta Josefa Pleskota.
zdroj foto: Klub za starou Prahu


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.