Simone Rowat: Forensic Aesthetics

Simone Rowat: Forensic Aesthetics

(13. 4. 2018) Galerie VI PER Vás zve v pondělí 16. dubna na přednášku Simone Rowat z Forensic Architecture 

 
 
 
 

Simone Rowat: Forensic Aesthetics

KDY: 16. 4. 2018, 19:00 hod
KDE: Galerie VI PER, Vítkova 2, Praha 8


V posledních letech provedla Forensic Architecture (FA), multidisciplinární výzkumná skupina sídlící na Goldsmiths, University of London, řadu mezinárodních šetření, týkající se státních zločinů a porušování lidských práv, zahrnující incidenty ve válečných zónách, případy politicky a rasově motivovaného násilí a zabíjení mimo vojenský konflikty.

V dnešní době se konflikty stále častěji odehrávají v městských a hustě osídlených prostředích a zanechané materiální stopy jsou viditelnější než kdy jindy v obrazech, videích a datech generovaných kolem hlavních událostí. FA je založena na využívání architektury jako „analytického nástroje“, její výzkumy zapojují tato složitá mediální prostředí k provádění vizuálních a prostorových analýz, určených k prezentaci na kulturních fórech a pro soudní týmy řešící porušování lidských práv a válečné zločiny, ale i pro jiné vyšetřující komise a občanské tribunály.

Jako občanská praxe se FA pokouší převrátit převážně státem kontrolovaný forenzní pohled a naopak poukázat na přestupky státu. Pohybuje se v oblasti kontraforenziky, když se jejich praxe snaží operovat v prostředí estetické a informační asymetrie, – avšak ve srovnání se samostatným státem – například s omezeným přístupem ke kontrolovaným důkazním zdrojům materiálů a regulovaným institucionálním soudním fórům.

Simone Rowat se ve své přednášce zaměří na tuto představu estetické asymetrie a bude diskutovat o úloze videoanalýzy a filmové tvorby v analytickém a prezentačním výzkumu FA za pomoci několika případových studií. Mezi ně patří re-apropriace kinematografických postupů při vyšetřování přítomnosti tajného agenta na místě rasově motivované vraždy v německém Kasselu a strategie používané v situacích, při nichž je nedostatek vizuálního materiálu, jak tomu bylo při šetření nezákonného mučení a zadržování v Kamerunu z roku 2017 či v roce 2016 při vyšetřování mučících praktik ve věznici Saydnaya v Sýrii. Simone Rowat působí jako filmařka a výzkumná pracovnice ve Forensic Architecture od roku 2016. Získala magisterský titul v oboru fotografie a pohyblivý obraz na Royal College of Art a bakalářský titul na Slade School of Fine Art University College London. Její filmová práce se zabývá tématy jako jsou traumatická paměť, simulace a neuroplasticita.

Přednáška je součástí doprovodného programu výstavy Forensic Architecture: The Architecture of Conflict.
vipergallery.org

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.