Sněmovna vypustila ze stavebního zákona ustanovení o volném přístupu k normám

Sněmovna vypustila ze stavebního zákona ustanovení o volném přístupu k normám

(1. 2. 2016) Za některé technické normy ve stavebnictví se zřejmě bude nově platit.

 
 
 
 

Sněmovna vypustila ze stavebního zákona ustanovení o volném přístupu k normám

(ČTK) - Za některé technické normy ve stavebnictví se zřejmě bude nově platit. Schválili to poslanci, když dnes ze stavebního zákona vypustili ustanovení, které uvádělo, že některé normy musí být bezplatně přístupné veřejnosti. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) je to z důvodu ochrany autorských práv. Někteří opoziční poslanci to ale kritizovali. Podle Mládka je hlavním důvodem této změny to, že Česku hrozí vyloučení z mezinárodních normalizačních organizací. Tyto organizace prý chtějí doložit, že česká strana zavedla dostatečnou ochranu autorských práv k technickým normám. Vyloučení z organizací by mělo závažné dopady, varoval.

Poslanci schvalovali novelu zákona o technických požadavcích na výrobky. Tato novela souvisí se schváleným novým zákonem o posuzování shody u stanovených výrobků a měla zpřesnit některá ustanovení nebo vypustit duplicitní ustanovení.

Hospodářský výbor ale přijal pozměňovací návrh, který se týkal stavebního zákona. Vypouštěl z něj ustanovení, které říká, že pokud se stavební zákon nebo prováděcí předpis odvolávají na technickou normu, musí být tato norma bezplatně přístupná veřejnosti.

Kritizoval to například předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát. Vládu obvinil z politiky likvidace malých a středních podnikatelů. Lidé podle něj budou platit za normy až desítky tisíc korun ročně. Karel Fiedler (Úsvit – Národní koalice) označil zpoplatnění za házení klacků pod nohy.

Mládek argumentoval také tím, že většina ostatních technických norem je zpoplatněna. Nedomnívá se proto, že by stavebnictví mělo být preferováno například před strojírenstvím.

Související články:
ČKAIT odmítá zrušení paragrafu 196 stavebního zákona a zpoplatnění přístupu k normám 17.12.2015
Vyjádření ČKAIT k pátečnímu hlasování Sněmovny 17.12.2015
Zvrat na stavebním trhu: normy konečně bezplatně 25.6.2015
ČKAIT kritizuje zhoršení přístupu k technickým normám 22.6.2015

Nejvyšší správní soud: Technické normy ve stavebnictví musí být poskytnuty bezplatně


Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 2. 2016 18:50:56. Školy nemám, ale... Lea Nardová
6. 2. 2016 14:19:10. Re: Školy nemám, ale... Jitka

 
 
 
 

3. 2. 2016 18:50:56. Školy nemám, ale... Lea Nardová

  Školy nemám, ale Česká státní norma - jak název napovídá, je státní, nikoliv privátní dokument. Že se stala po revoluci předmětem kšeftu, bylo nehorázné a bezdůvodné. Kromě mnohonásobnému zdražení a stížení přístupu k nim to přineslo jediné - jejich neznalost a nedodržování.

Argumentovat autorským zákonem u technických norem, na jejichž obsahu se podílely po desetiletí desítky nebo stovky lidí je absurdní. Jak se tyto zástupy žijících i nežijících "spoluautorů" podělí o ta svá autorská práva případně „tantiémy“? Nebo autorská práva spadnou do klína jen těm, kteří budou autory poslední aktualizace?!

Souhlasím bezvýhradně, že aktualizace norem, je vysoce odbornou činností, která má svoji extrémně vysokou hodnotu, kterou je třeba takto vnímat. Ale s autorským zákonem to nemá nic společného.

Řešení je přitom tak jednoduché: Technické normy musí zůstat majetkem státu - jsou to České státní normy !!! A právo zpřístupnit je může jen stát, ne "cizopasící takypodnikatelé". V době internetu budou náklady, organizační a personální zátěž legračně nízké.
Co naopak levné není a nebude je jejich aktualizace a sesouladění s normami ostatních států EU. O to se samozřejmě musí postarat stát (zajistit u profesních komor, cechů, výjimečně jednotlivců) atd. Jsem si jist, že profesní organizace si dosud uchovaly profesionální čest a zdravý rozum. Investovat do kvality technický norem, když jim stát na oplátku nabídne bezplatnou distribuci všem, je navýsost moudrý „obchod“ - pro všechny zúčastněné. Stát, profesní organizace, uživatele norem i nejširší veřejnosti…Vlastně takový specifický bartr...

Technická norma je extraktem znalostí, zkušeností, vědeckého výzkumu, ale nikdy se přece nemůže a nesmí stát duševním vlastnictvím jednotlivce chráněným Autorským zákonem. Myslel jsem, že to dá rozum.

6. 2. 2016 14:19:10. Re: Školy nemám, ale... Jitka

  Hezky napsáno.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.