Soutěž BEFFA vybrala nejlepší nové stavby v Praze a Středočeském kraji

Soutěž BEFFA vybrala nejlepší nové stavby v Praze a Středočeském kraji

 
 
 
 

Soutěž BEFFA vybrala nejlepší nové stavby v Praze a Středočeském kraji

Odborná porota česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards (BEFFA) vyhlásila nejzajímavější a přitom energeticky úsporné nové stavby v Praze a Středočeském kraji. V Praze uspěly a byly vybrány pro postup do česko-slovenského finálového kola čtyři stavby v kategorii bytový dům, jedna v kategorii nebytové budovy a jedna v kategorii rekonstrukce. Ve Středočeském kraji pak zvítězily a postupují dvě stavby v kategorii rodinný dům. Slavnostní vyhlášení proběhlo 10. října na Novoměstské radnici v Praze za účasti oceněných, poroty a zástupců Ministerstva pro místní rozvoj a pražského magistrátu.


Do 1. ročníku soutěže nových, architektonicky, konstrukčně a energeticky výjimečných staveb Building Efficiency Awards bylo přihlášeno celkem 141 projektů z České a Slovenské republiky.
„Projekty přihlášené do soutěže ukazují, že moderní současná architektura umí velmi nápaditě a originálně skloubit estetiku staveb s energetickými úsporami a kvalitou života pro obyvatele či uživatele stavby. A to je velmi progresivní trend, který jsme rádi podpořili,“ uvedl k vyhlašování soutěže BEFFA náměstek ministra pro místní rozvoj a cestovní ruch Michal Janeba z Ministerstva pro místní rozvoj, které soutěži udělilo záštitu.
Ve Středočeském kraji a v Praze se utkalo celkem 32 projektů (17 za Prahu, 15 ve Stč. kraji). Odborná porota z nich v Praze vybrala šest a ve Středočeském kraji dvě stavby, které postupují do česko-slovenského finále soutěže. Z pohledu počtu projektů byl kraj Praha zastoupen spolu s jižní Moravou nejčetněji, Středočeský kraj byl pak druhý s největším počtem přihlášených.
„Regiony Praha a střední Čechy patří k nejbohatším v rámci ČR a projevilo se to i v počtu a kvalitě přihlášených staveb. Ve finálovém kole je však čeká tvrdá konkurence, zejména v kategoriích rodinné domy a rekonstrukce. Už nyní je také soutěž BEFFA co do počtu přihlášených projektů největší architektonickou soutěží u nás, takže úspěch bude pro vítězné stavby skutečně prestižní,“ uvedl předseda poroty BEFFA Jiří Hirš z Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně.
Vítězné stavby

Vila Pod altánem Praze do finálového kola postupují 4 projekty v kategorii bytový dům a jeden v kategorii rekonstrukce.
kategorie bytový dům (neřazeno):
· projekt X-LOFT - nízkoenergetický bytový dům na Praze 8
Investor: Design Development CZ s. r. o.
Architekt: Masák & Partner s. r. o.

· Energeticky pasivní bytová vila Pod Altánem v Praze – Strašnicích
Investor: JRD s. r. o.
Architekt: Aleš Brotánek, Jan Praisler, AB ateliér
Generální dodavatel: Konstruktis a. s.

· bytový Vila dům v Podbabě
Developer: BVK s. r. o.
Autor: Ing. Pavel Hroch, ABCD Studio s. r. o.

· nízkoenergetický bytový dům Vila Augustus ve Strašnicích na Praze 10

Architekt: Podlipný Sladký architekti s. r. o.
Investor: JRD s. r. o.
kategorie rekonstrukce:

· modernizace školy International School of Prague v Praze 6

Architekt: Ing. arch. Jiří Dřevikovský, Ing. arch. Veronika Hladíková, Ing. arch. Sylva Kočnarová, Arch.Design, s. r. o.
Investor: International School of Prague, s. r. o.
kategorie nebytové budovy:
Main Point v Karlíně
· administrativní budova Main Point v Karlíně

Architekt: DaM spol. s r. o. - Richard Doležal a Petr Malinský
Projektant: AED project, a. s.
Investor: PSJ INVEST, a. s. / Main Point Karlin, a. s.
Dodavatel: PSJ, a. s.

Ve Středočeském kraji se do česko-slovenského finálového kola probojovaly dvě stavby v kategorii rodinný dům.
kategorie rodinný dům (neřazeno):
· dřevostavba rodinného domu ze systému d3D - dřevo ve 3 dimenzích v Kostelci nad Labem
Investor: soukromá osoba
Autorský návrh: Ing. Pavel Valenta, Akad. arch. Pavel Rydlo
Realizace: České dřevařské závody Praha, a.s.

· rodinný dům Vonoklasy (dřevostavba v nízkoenergetickém standardu)

Investor: Jana a Ladislav Trpákovi
Autor: UNIT architekti / Jiran Kohout architekti - Ing. arch. David Tichý, Ph.D., Ing. arch. Michal Kohout, Ing. arch. Zdeněk Jiran

Vítězné stavby postupují do česko-slovenského finále soutěže Building Efficiency Awards, jejíž výsledky budou slavnostně oznámeny na konci listopadu v Praze. Přihlášené dřevostavby ve všech kategoriích budou moci ve finále získat navíc ocenění i v kategorii dřevostaveb.

O soutěži
Building Efficiency Awards 2012 (BEFFA) je první ročník soutěže současných stavebních projektů s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou realizovaných v České a Slovenské republice. Jejím cílem je vedle snahy zviditelnit unikátní architektonické projekty také podpora implementace evropské směrnice “20-20-20″ o energetické náročnosti budov. Odborným garantem soutěže BEFFA je Vysoké učení technické v Brně (Fakulta stavební, projekt AdMaS). Záštitu nad letošním ročníkem soutěže převzalo v České republice Ministerstvo pro místní rozvoj, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a na Slovensku Ministerstva dopravy, výstavby a regionálního rozvoj. Generální partner soutěže je skupina Saint-Gobain, zejména její divize Isover, Rigips a Weber. Do soutěže bylo možné od 14. března do 31. července 2012 přihlásit projekty realizované v České a Slovenské republice, které byly dokončeny v období od 1. 1. 2010 do 30. 6. 2012.
Soutěžní kategorie: rodinné domy, bytové domy, nebytové budovy, rekonstrukce (bytová i nebytová). Ve finálovém kole přibydou navíc kategorie: studentské projekty a dřevostavby.
tisková zpráva
 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.