Soutěž na podobu Vítězného náměstí

Soutěž na podobu Vítězného náměstí

(21. 4. 2017)

 
 
 
 

Soutěž na podobu Vítězného náměstí

Praha na podzim vyhlásí soutěž na budoucí podobu Vítězného náměstí. Má řešit dopravu a veřejné prostory, nikoliv dostavbu na volných pozemcích. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice). Město chystá také urbanistické studie na další místa, zpracovává je už pro Satalice, bývalé nádraží v Bubnech nebo okolí ruzyňských kasáren.
„Chceme obnovit základní funkce náměstí, které budou nad povrchem, ne pod ním. Zároveň nechceme soutěžícím předepisovat konkrétní řešení,“ uvedla Kolínská. Návrh počítá s prodloužením tramvaje do Suchdola a obchvatem náměstí mezi Svatovítskou a Evropskou ulicí. Není podle ní ale možné navrhovat úpravy dopravy a veřejných prostor bez toho, aby bylo zřejmé, co bude stát na okolních pozemcích.

Část volných parcel kolem kruhového náměstí v centru Dejvic vlastní Vysoká škola chemicko-technologická. „Můj názor je, že zablokovanou situaci by mohla vyřešit dohoda, že by město pozemky odkoupilo,“ dodala náměstkyně. Na dalším z volných pozemků ve správě městské části Praha 6 při ulici Jugoslávských partyzánů má místo kontroverzní administrativní budovy přezdívané Lední medvěd vyrůst bytový dům. Městská část v březnu podepsala s investorem memorandum, jehož součástí je i stažení vzájemných žalob. Investor se zavazuje, že dům bude respektovat výšku okolní výstavby.

Podobné soutěže jako na budoucí podobu Vítězného náměstí bude podle Kolínské město vypisovat často. Vznikající územní studie, které stanoví základní parametry území, jako jsou hlavní ulice, uliční čáry, parky nebo další dominanty, poté nesmí stavební úřad při povolování výstavby opomenout. Mezi prvními dokončenými bude s veřejností projednaná studie budoucí podoby městské části Satalice na severovýchodním okraji Prahy. Připravují se také pro oblast Holešovice-Bubny, vojenský a skladový areál v Ruzyni nebo Rohanský ostrov.
Zadání pro jejich vypracování město chystá pro okolí stanic metra Veleslavín nebo Opatov, Komořany, nákladové nádraží Žižkov nebo okolí nemocnice v Krči. Uvažuje také o studii týkající se Slatin, Malešic, Uhříněvsi nebo okolí stanice metra Hradčanská.

Zpráva ČTK

Komentáře ke článku

 
 
 
 

23. 4. 2017 15:40:05. Re: Soutěž na podobu Vítězného náměstí. Jadran
25. 4. 2017 18:16:53. Re: Re: Soutěž na podobu Vítězného náměstí. Lea Nardová

 
 
 
 

23. 4. 2017 15:40:05. Re: Soutěž na podobu Vítězného náměstí. Jadran

  V zásadě by myšlenka organizace architektonické soutěže nemusela být špatná. To by ale musela být celá ta soutěž komplexní a ne jenom architektonická, musela by mít kvalitně a hlavně dostatečně podrobně zpracované podmínky a nesměla by být plně pod kuratelou ČKA. Tam je absence všeho, co jsme vyjmenoval kromě snahy "nějak" tak ty prachy ze soutěže nasměrovat do těch "správných" rukou. A že by madam Kolínská ze zelené partaje něco podobně složitého mohla dát dohromady, to si nemůže myslet ani největší naiva a dokonce pochybuji i o totálních hlupácích.

25. 4. 2017 18:16:53. Re: Re: Soutěž na podobu Vítězného náměstí. Lea Nardová

  Každý má právo na svůj názor, pane Jadrane. Ncméně i o názorových oponentech bychom se měli naučit mluvit s úctou. Jestli jsou k ničemu, jistě to vyjde najevo. Faktem je, že Engelův velkorysý a nadčasový urbanistický počin má po více než 90 letech od svého vzniku právo na citlivý upgrade. A to bez rozhodnutí komunálních politiků o vypsání soutěže (architektonické, ale samozřejmě především urbanistické s akcentem na modifikaci dopravy) a bez odborné záštity ČKA prostě nejde. Jsem si jistí, že Antonín Engel by to přivítal. A já to vítám také.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.