Sporadical, rodinný dům v Českém Krasu

Sporadical, rodinný dům v Českém Krasu

 
 
 
 

Sporadical, rodinný dům v Českém Krasu

Novostavba rodinného domu v oblasti, která se postupně mění z chatové na rezidenční.

Projektant: Sporadical, architektonická kancelář
(Josef Kocián, Aleš Kubalík, Jakub Našinec, Veronika Sávová)
Dodavatel: LOB PLUS,spol. s r.o.
Náklady: 4 300 000 CZK
Projekt: 2009 - 2010
Zahájení stavby: 03 2011
Dokončení stavby: 01 2012
Zastavěná plocha: 100,1 m2
Užitná plocha: 149,6 m2
Obestavěný prostor: 608,4 m3
Foto: Daniela Dostálková a Sporadical (ze stavby)V létě roku 2009 jsme společně s budoucím stavebníkem zavítali do lokality v blízkosti Berounky. Široké údolí se zalesněnými svahy bylo v minulosti rekreační oblastí, která se postupně mění na rezidenční. Dnem údolí vede cesta lemovaná protáhlými parcelami (cca 50x15 m) orientovanými kolmo k vrstevnicím. Zástavba řídne směrem ven z obce, stavební parcely se mění na zahrady s chatami. Nejdříve jsme zvažovali úpravu jedné z chat, což se ukázalo díky ochraně přírody nereálné. Nakonec se naskytla příležitost koupit jednu z parcel včetně domu s možností rekonstrukce. Úprava stávajícího objektu se postupně ukázala jako méně výhodná, rozhodli jsme se pro novostavbu.
Na místě původního čtvercového objektu (cca 9x9 m) je navržen nový dům obdélníkového půdorysu 7,6x12,3 m. Jednoduchá hmota zakončená sedlovou střechou je kratší stranou orientována k příjezdové cestě. Symetrický štít má shodnou šířku i výšku 7,6 m. Střecha má sklon 45° a je nasazena v polovině výšky domu, tedy ve 3,8 m. Ze střešní roviny vystupuje vikýř s rovnou střechou odsazený od severního štítu. V severovýchodním nároží k domu přiléhá jednoduchá hmota zádveří. Hmotové řešení bylo limitováno poměrně přísnou regulací CHKO Český kras.
Lapidární forma domu je umocněna strohou fasádou z dubových prken, která pomocí skládacích okenic zakrývá velkorysá okna v přízemí. Výjimkou je čtvercové neotvíravé okno ve štítu.


Zúžení domu oproti původní stavbě uvolnilo prostor podél delších stran, aby tak mohla vzniknout dřevěné paluba, která plynule navazuje na obytné přízemí. Na jihu před domem je plocha největší, rozšiřuje tak hlavní obytný prostor propojený s terasou velkou prosklenou posuvnou stěnou přes celou šířku domu. Široké schodiště přes potok spojuje terasu s jižní částí zahrady a přístupovou cestou. Za domem na severu, kde pozemek začíná stoupat v prudký svah zpevněný opěrnou zdí, vznikla severní zahrada, která bezprostředně navazuje na horní patro a poskytuje stinnou alternativu jižní terase.

Konstrukce domu je celodřevěná fošnová, ztužená z vnitřní strany OSB deskami, které plní zároveň funkci parobrzdy. Skladba stěn je difúzně otevřená. Z vnější strany je zakončena difúzní fólií chráněnou proti povětrnosti obkladem z dubových prken různé šířky. Jižní štítová stěna je tvořena příhradovým nosníkem doplněným šikmými prvky – věšadlem pro zmenšení průhybu. Skládaná střešní krytina je z betonových tašek.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 5. 2018 18:02:28. Re: Sporadical, rodinný dům v Českém Krasu. Jan Šuman

 
 
 
 

18. 5. 2018 18:02:28. Re: Sporadical, rodinný dům v Českém Krasu. Jan Šuman

  Famózní

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.