Spotřeba pěnového polystyrenu byla loni rekordní

Spotřeba pěnového polystyrenu byla loni rekordní

(2. 3. 2016)

 
 
 
 

Spotřeba pěnového polystyrenu byla loni rekordní

Pěnový polystyren zaznamenal v minulém roce historicky nejvyšší spotřebu - o celých sto tun překonal dosavadní rekord z roku 2011. V uplynulém roce se spotřebovalo 62 100 tun EPS, tedy o 2,1 % více v porovnání s předešlým rokem 2014. Na celoevropsky vysokém odbytu EPS má zásluhu oživení ekonomiky i celého průmyslu včetně stavebnictví, přičemž Česká republika je jednou ze zemí regionu, kde je oblíbenost polystyrenu tradičně vysoká.

Dosavadní rekordní roční spotřebu 62 000 tun, která byla zaznamenána v roce 2011, překonal po mírném poklesu následujících let až rok 2015. Na historicky nejvyšší celorepublikové spotřebě mají významný podíl ekonomické faktory, jako růst investic do stavebnictví a vyšší podpora z fondů státních dotačních programů. Právě stavebnictví se podílí z 85 % na celkové spotřebě EPS. „Na příznivém vývoji spotřeby pěnového polystyrenu se podílí velkou měrou stavební průmysl, jehož meziroční výsledek rapidně vzrostl o 5,5 %,“ komentuje výsledky spotřeby polystyrenu Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Poptávku po polystyrenu zvyšuje i kontinuální výzva NZÚ

„Za příznivým výsledkem spotřeby pěnového polystyrenu stojí nejen ekonomické oživení, ale i spuštění kontinuálního běhu dotací z programu Nová zelená úsporám u rodinných a nově i bytových domů, který oproti tzv. stop-and-go režimu nalákal více investorů do zateplování. Lidé se navíc snaží efektivně šetřit, snižovat účty za energie a státní dotace jsou v tomto ohledu významnou podporou občanům. Pěnový polystyren stále zůstává podle našich průzkumů nejoblíbenějším zateplovacím materiálem Čechů, jeho spotřeba díky tomu roste ruku v ruce s množstvím rozdělených dotací,“ doplňuje Pavel Zemene.

Většina spotřebovaného množství končí v zateplení
Na výrobu zateplovacích kontaktních systémů ETICS se v posledním roce spotřebovalo téměř 26 tisíc tun pěnového polystyrenu, čímž tvoří nejvýznamnější položku v odbytu pěnového polystyrenu. Z celkového počtu pěnového polystyrenu spotřebovaného ve stavebním průmyslu byla polovina použita na zateplení fasád, 35 % na zateplení podlah a střech, 15 % pak představuje ostatní použití (např. ICF (Insulating concrete form) nazývané také "ztracené bednění" či Thermodach tvarovky na střechy apod.).

Polystyren není jen zateplení
Ačkoliv zateplovací systémy tvoří velkou část využití pěnového polystyrenu, jeho využití však dalece přesahuje tepelné izolace. Ve stavebnictví se využívá pro zpevňování podloží dálnic a další významné využití nachází ve výrobě ochranných obalů. Univerzální použití polystyrenu zajišťuje unikátní kombinace vlastností, vyznačuje se tepelnou vodivostí, nízkou hmotností, mechanickou a chemickou odolností, nízkou nasákavostí vody, odolností proti stárnutí, ekologickou likvidací a zdravotní nezávadností.

Více informací naleznete na www.epscr.cz.
tisková zprávaKomentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.