Struktura města v zeleni

Struktura města v zeleni

(13. 4. 2018) Nová kniha Ladislava Zikmunda-Lendera

   
 
 
 
 

Struktura města v zeleni

Uvedení knihy:

KDY: 9. května 2018, 17:00
KDE: Knihovna města Hradec Králové, Wonkova 1262/1a, Hradec Králové

www.knihovnahk.cz

KDY: 14. května 2018, 18:00
KDE: Juditina věž, Mostecká 1, Praha 1 - Malá strana


Nová kniha Ladislava Zikmunda-Lendera ukazuje, že unikátní moderní urbansimus a architektura města Hradec Králové spočívá ve vrstvení odkazů jednotlivých epoch, v systematickém včlenění struktury veřejné zeleně do představy o metropoli a v organickém propojení progresivních i tradičních architektonických řešení. Přináší analýzu a interpretaci hradeckých děl Jana Kotěry, Václava Weinzettla, Františka Thomayera, Jindřicha Freiwalda, Theodora Petříka, Oldřicha Lisky, Jana Rejchla, Josefa Gočára, Vladimíra Zákrejse, Josefa Fňouka či Heinricha Kulky a dalších slavných tvůrců. Kniha je zatím nejrozsáhlejší syntézou o hradecké architektuře 20. století. Poskytuje nejen nové interpretace děl ikonických architektů, ale přináší i kapitoly věnované tvůrcům, o nichž v souvislosti s Hradcem zatím nikdo nepsal. Kniha obsahuje přes 300 současných i dobových fotografií, návrhy a plány, mapu 60 vybraných objektů, jmenný rejstřík a rozsáhlé anglické resumé.
podle podkladů pořadatele


Vychází nejrozsáhlejší kniha o hradecké moderní architektuře
(ČTK) - Dosud nejrozsáhlejší publikace o moderní architektuře v Hradci Králové s názvem Struktura města v zeleni: Moderní architektura v Hradci Králové vychází v nakladatelství Pravý úhel. Autorem je historik umění Ladislav Zikmund-Lender. Nakladatelství vydává knihu ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Hradec Králové. Křest knihy bude v Hradci Králové 9. května. ČTK o tom informoval autor Ladislav Zikmund-Lender.

Kniha ve 20 kapitolách představuje dílo jednotlivých architektů ve městě, podoby různých moderních stylů, ale věnuje se i památkové péči o moderní architekturu. Nezapomíná na moderní duchovní architekturu a architekturu novodobých škol. Autorem většiny z více než 300 fotografií je Jiří Zikmund, který se dokumentací města pro knihu zabýval přes dva roky.

"Za nejzajímavější považuji asi kapitoly o Otakaru Novotném, Vladimíru Zákrejsovi a Heinrichu Kulkovi, jejichž hradecké dílo se snažím včlenit do širšího středoevropského kontextu. Kniha ale poskytuje i řadu dalších objevů," uvedl Zikmund. Považuje za obdivuhodné, že i přes značnou názorovou rozmanitost architektů, zadavatelů projektů i tehdejších obyvatel Hradce se podařilo vytvořit harmonický obraz města.

Kniha shrnuje skoro osmiletý výzkum hradecké moderní architektury. Věnuje se slavným jménům, jako byl Jan Kotěra či Josef Gočár, architektům lokálním, jako byl Oldřich Liska nebo Jan Rejchl a představuje i témata nová. Mezi ně patří místní parkové úpravy Františka Thomayera, hradecké angažmá Theodora Petříka, Otakara Novotného či Jindřicha Freiwalda a věnuje se i tomu, jak se v tehdy venkovském městě projevil kubismus a funkcionalismus.

V knize jsou kromě vyobrazení současných celků, detailů jednotlivých staveb i historické fotografie, plány a návrhy, které poskytlo více než deset archivů, muzeí a dalších institucí. Řada z historických vyobrazení je reprodukována vůbec poprvé.

První křest se uskuteční v Hradci Králové, v Knihovně města ve středu 9. května od 17:00, druhý křest v Praze v Knihkupectví Juditina věž v pondělí 14. května v 18:00. Na obou akcích bude kniha k dostání za zvýhodněnou cenu. Kniha bude v celostátní distribuci ve všech knihkupectvích.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.