SVĚT CHCE BÝT KLAMÁN. Fikce a mystifikace v umění 19. století

SVĚT CHCE BÝT KLAMÁN. Fikce a mystifikace v umění 19. století

 
 
 
 

SVĚT CHCE BÝT KLAMÁN. Fikce a mystifikace v umění 19. století

Výstava na téma 33. ročníku plzeňského mezioborového sympozia k problematice 19. století probíhajícího každoročně v rámci festivalu Smetanovské dny.
13/2/2013–5/5/2013
Západočeská galerie v Plzni, Výstavní síň „13“, Pražská 13, Plzeň


Je obraz skutečně tím, čím se zdá být, a je to, co na něm vidíme, skutečně to, co vidíme? Výstava nabízí tři možné (rozhodně ne jediné) odpovědi na otázky, které si lidé kladou již od dob Platóna. Klamání obrazu (a klamání obrazem) v umění 19. století se odvíjelo zejména od tématu historické malby a příběhů, které nabízela ke "čtení", jak z výtvarného, tak společenského hlediska. Jednotlivé kapitoly výstavy jsou tedy věnovány problematice Rukopisů královédvorského a zelenohorského a jejich obrazovému doprovodu, dále literární nebo také historické konvenci čtení zobrazeného příběhu a v neposlední řadě čisté obrazové prostorové iluzi. Strategie používané pro zobrazení či prohlížení zdánlivě trojrozměrných objektů získaly v Čechách v 19. století značnou popularitu a mnohdy se s historickou malbou prolnuly.

Výstava a publikace byly připraveny ve spolupráci Západočeské galerie v Plzni a Národní galerie v Praze k programu 33. ročníku plzeňského mezioborového sympozia k problematice 19. století na téma Historické fikce a mystifikace v kultuře českých zemí 19. století. Sympozium probíhá v rámci festivalu Smetanovské dny.
www.smetanovskedny.cz

VERNISÁŽ
úterý 12. února v 17 hodin, výstavní síň „13“

Autor/autoři: Eva Bendová, Vít Vlnas
Kurátor/kurátoři: Petr Jindra

Další podrobnosti o výstavě ZDE
tisková zpráva


 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.