Švýcarská architektura v Galerii Jaroslava Fragnera

Švýcarská architektura v Galerii Jaroslava Fragnera

 
 
 
 

Švýcarská architektura v Galerii Jaroslava Fragnera

Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění
Distinction Romande d´Architecture 2010
8/3 - 14/4/2013
V rámci březnového multižánrového projektu Švýcarské jaro představí pražská Galerie Jaroslava Fragnera dvě výběrové výstavy současné architektury – udržitelnou švýcarskou architekturu a realizace z frankofonní části země.

Výstavy budou slavnostně zahájeny v Betlémské kapli ve čtvrtek 7. března v 19 hodin za přítomnosti dvou předních architektů: Rogera Dienera a Mathiase Müllera, jejichž stavby jsou zastoupeny na výstavě Swiss Positions v kategorii věnující se městu. Ateliér Diener & Diener Architects  je zde představen administrativní budovou Forum 3 v Basileji (dokončeno 2005), architekti Müller a Niggli ze studia EM2N rekonstrukcí oblouků viaduktu pro kulturní a komerční aktivity v Curychu (dokončeno 2010). EM2N jsou rovněž autoři nové budovy Keystone v pražském Karlíně (dokončeno 2012). Přednášky jsou zdarma, ale je na ně nutná rezervace do 25. února na emailové adrese: michael.hochreutener@eda.admin.ch.
5. 4. se bude konat další večer s kurátorem výstavy věnované Romandii Matthieu Jaccardem, architekty ateliéru Brauen & Wälchli (autory rekonstrukce švýcarské ambasády v Praze, 1997-2005), Ivanem Kolečkem (architekt a pedagog, od roku 1982 vlastní ateliér v Lausanne) a Petrem Kratochvílem (teoretik architektury, spoluautor Kolečkovy knihy Vrstvy/ Stratigraphie, 2010). Návštěvníci dostanou ke vstupence i plakát a katalog s texty k jednotlivým stavbám.

Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění

Carmenna Chairlift Stations © R. Feiner

Villa Vals © I. Baan Chapel St-Loup © M. Keller

Footbridge © T. Jantscher New Monte Rosa Hut © T. Ambrosetti

Putovní výstava s názvem „Swiss Positions: 33 přístupů k trvale udržitelnému způsobu stavění“ je souborem fotografií 33 klíčových projektů švýcarské architektury za posledních dvacet let, které se dotýkají tématu udržitelného rozvoje. Realizace jsou rozděleny do 6 kategorií: rekreace, infrastruktura, Alpy, venkov, město a předměstí. Prezentované projekty zahrnují novostavby i rekonstrukce všech typů – veřejné stavby (muzeum, kaple, sportovní stadion, škola), objekty určené k bydlení (hotel, rodinný dům), ale také prvky infrastruktury (most, stavědlo) a další. Odlišné zaměření budov si vyžádalo různé přístupy architektů z hlediska stavebních technologií, použitých materiálů, ekologie a ochrany životního prostředí. Výsledkem je ekologicky šetrná architektura s výraznými estetickými kvalitami. Mezi architektonickými studii zastoupenými na výstavě jsou i velká jména švýcarské architektury jako např. Herzog & de Meuron, Buchner Bründler, Diener & Diener Architects,  Gion A. Caminada, Bernard Tschumi nebo Peter Zumthor. Výstava si tak dává za cíl seznámit návštěvníky s tím nejlepším, co vzniklo na poli švýcarské architektury od 90. let do současnosti. Fotografie jednotlivých realizací doprovázejí texty, jež přibližují použité stavební postupy, kontext budovy i celý její charakter.

Distinction Romande d´Architecture 2010
Výstava připravená Sdružením DRA, které se zabývá mapováním a prezentací architektury Romandie, tedy frankofonní oblasti Švýcarska. Francouzština je úředním jazykem nebo převažuje v šesti kantonech země: Fribourgu, Juře, Neuchâtelu, Vaudu, Wallisu a Ženevě. Autoři výstavy zdůrazňují, že zatímco pro ně samotné jsou stavby francouzské, německé a italské oblasti odlišné a svébytné, v zahraničí jsou vnímány jako „jednotná švýcarská architektura“. Návštěvníci Galerie Jaroslava Fragnera budou mít zajímavou příležitost se sami přesvědčit díky dvěma paralelním prezentacím tematických výstav, zda zmíněné nuance zaznamenají. Výstava představuje tři desítky nejzajímavějších realizací za čtyři roky (2007-2010) vybraných odbornou porotou z celkem 256 kandidátských projektů.  O snaze vyzdvihnout ta nejlepší díla, zachovat rozmanitost projektů i úhlu pohledu svědčí i složení odborné poroty. Kromě šesti architektů z celého Švýcarska byli přizváni i dva kolegové z Francie a Lichtenštejnska. Mezi vybranými realizacemi jsou výrazně zastoupeny školy a veřejné stavby (voliéry, sportovní haly, služby), v menším počtu pak rodinné domy, administrativní budovy a bytové domy. Porota kladla velký důraz na vztah stavba – uživatel, ale oceňovala také udržitelnost, kontextuálnost a tradiční materiály, stejně jako u výše zmíněné výstavy.

RD_SALINS_ANAKO´ARCHITECTURE (C) THOMAS JANTSCHER RESTAURACE CHETZERON_CRANS-MONTANA_ACTESCOLLECTIFS ARCHITECTES SA (C) THOMAS JANTSCHER

VOLIERY_PETIT-LANCY_GROUP 8 (C) THOMAS JANTSCHER VOLNOCAS. A VZDEL. CENTRUM_MOLLENS_FRUNDGALLINA ARCHITECTES FAS SIA (C) MILO KELLER

ADMIN.BUD. UEFA_NYON_BASSICARELLA ARCHITECTES SA, STEFAN MARELLO (C) YVES ANDRE METRO_LAUSANNE_BERNARD TSCHUMI, M+V, MERLINI & VENTURA ARCHITECTS (C) YVES ANDRE

Galerie Jaroslava Fragnera
Betlémské náměstí 5a, Praha 1
Organizátoři/
Galerie Jaroslava Fragnera, Švýcarské velvyslanectví v Praze, Association DRA 2010, Geberit
Partneři projektu/
Pražské vysoké učení technické v Praze, Karlín Group, Architecture Week
Za podpory/
Ministerstvo kultury České republiky, Hlavní město Praha, Městská část Praha 1, Nadace české architektury
Partneři galerie/
AED, Archicad, HALLA, Schüco


Související články:
Výstava: Swiss positions - 33 přístupů k trvale udržitelnému stavění 19.2.2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.