Úpravy návsi v Dolních Měcholupech

Úpravy návsi v Dolních Měcholupech

(16. 1. 2019) Podle vítězného soutěžního návrhu architektů Víta Rýpara a Kláry Concepcion

   
 
 
 
 

Úpravy návsi v Dolních Měcholupech

(ČTK) - Vedení Dolních Měcholup plánuje upravit náves, která se má stát příjemným centrem pro trávení času. Radnice na základě výsledků architektonické studie nechá zpracovat urbanistickou studii, která bude sloužit jako podklad pro další rozhodování. ČTK to na dotaz sdělil starosta městské části Jiří Jindřich (ODS).

"Předmětem soutěže bylo získání uceleného architektonického řešení původní historické návsi, která se zachovala ve svém původním středověkém půdorysu. V důsledku nové výstavby na přilehlých nemovitostech je však potřeba nově definovat její charakter a způsob využití," uvedl Jindřich ke smyslu soutěže.

Změna centra Dolních Měcholup by měla podle starosty přinést smysluplnější využití návsi pro pořádání veřejných akcí a oživení prostoru pro každodenní provoz. Náves by také měla být lépe propojena s okolními budovami a měla by se tak stát místem k posezení v historickém centru, které je v současnosti spíše průchozím parkem.

Do soutěže bylo podáno osm návrhů, některé od zkušených architektů, jiné od vysokoškolských studentů. Porota na základě kvality návrhu, zohlednění stávajících kvalit návsi a finanční náročnosti vybrala návrh architektů Víta Rýpara a Kláry Concepcion. Městská část nyní nechá zpracovat urbanistickou studii.

"Budeme požadovat po investorech přilehlé zástavby, aby při realizaci svých záměrů respektovali výsledné architektonické řešení návsi. Přeměnu návsi vidíme jako dlouhodobý proces, který se bude postupně realizovat v několika fázích většinou v návaznosti na úpravy přilehlých nemovitostí. Celkovou finanční náročnost tak ještě nevíme,"
dodal. Výsledky soutěže se promítnou například do plánované rekonstrukce povrchu Kutnohorské ulice, do obnovy vzrostlé zeleně a revitalizace rybníčka.

Dolní Měcholupy, které jsou na jihovýchodě hlavního města, patří mezi nejmenší městské části Prahy. Žije zde zhruba 2707 obyvatel. Jsou v městském obvodu Prahy 10 a ve správním obvodu Prahy 15.

Doplněno Stavbaweb:
Výsledky soutěže včetně hodnocení poroty, najdete na stránkách ČKA nebo na stránkách www.dolnimecholupy.cz.
1. místo: Vít Rýpar, Klára Conception
2. místo: studio LIBRE / Petr Buryška, Robert Jelínek
3. místo: Martin Surovec

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.