Úpravy Památníku Zámeček

Úpravy Památníku Zámeček

(18. 5. 2018) Klubu přátel Pardubicka se nelíbí plánovaná úprava 

   
 
 
 
 

Úpravy Památníku Zámeček

(ČTK) - Klubu přátel Pardubicka se nelíbí plánovaná úprava Památníku Zámeček, který za druhé světové války sloužil jako popraviště gestapa. Proti uskutečnění opravy klub organizuje petici, již dříve zveřejnil k záměru kritický otevřený dopis. Zásah do současné podoby památníku, který je národní kulturní památkou, považuje za příliš rozsáhlý a nevhodný, sporná je také idea chystané expozice, řekl ČTK historik a člen výboru klubu Jiří Kotyk.

"Jde o vybudování jakési podzemní expozice, která má být vyplněna zatím neznámými artefakty. Když si uvědomím, co se vlastně zachovalo z bývalého nacistického popraviště, vybaví se mi jen dva popravčí kůly a pouta, která používali gestapáci. Vzniká otázka, čím vyplnit budoucí muzejní expozici,"
uvedl Kotyk. Odmítá myšlenku, aby v památníku byla část vyhrazena stalinskému gulagu nebo aby se v něm přehrávaly nacistické písně, což považuje za nevkusné vůči příbuzným obětí heydrichiády.

Poukazuje i na skutečnost, že v soutěži na budoucí podobu památníku nebyla udělena první cena, pouze ceny další. Navrhovaná podoba expozice má být představena koncem června. Autory ideového návrhu jsou historik Vojtěch Kyncl s Blankou Jedličkovou.

Klub rovněž upozorňuje na to, že v blízkosti památníku stojí Larischova vila, kde Němci vlastence vyslýchali. Objekt získala Československá obec legionářská, která se snaží zchátralou stavbu postupně s pomocí dotací opravit a zpřístupnit veřejnosti. "Tyto dva projekty si budou do budoucna nějakým způsobem konkurovat," řekl Kotyk. Nezdá se mu vhodné ani to, že by v památníku měl být i koncertní a přednáškový sál, které by podle něj měly být spíše v Larischově vile.

Nový památník má vzniknout ve dvou etapách. Architekti Jan Žalský a Vít Podráský navrhli odstranit současný objekt, ve kterém je expozice. Novou navrhli v podzemí, přístupnou po rampách. Po jejích stranách budou jména 194 obětí. Podle Kotyka je to zbytečné, jména nese již nyní kamenná stéla v památníku, kterou považuje za výtvarně hodnotnější. Žulový pomník věnovaný obětem na místě zůstane jako dominantní prvek. V druhé etapě mají být odstraněny původní přístupové plochy, chystá se úprava cest a zeleně a instalace venkovních osvětlených nosičů, kde budou informace o památníku. Město nechá dosázet les, čímž se podoba území přiblíží roku 1942.

Město chce památník otevřít na jaře 2020, tedy 75 let po ukončení druhé světové války. Předpokládané náklady na první etapu jsou 15 milionů korun bez DPH. Evropská dotace by měla pokrýt 85 procent nákladů, pět procent státní rozpočet a deset procent uhradí město ze svého rozpočtu.

Doplněno Stavbaweb:
Předmětem soutěže bylo nalezení vhodného architektonického řešení pro ideový koncept expozice na území NKP – Pietní území Zámeček v Pardubičkách. Návrh obsahuje i nové řešení expozice NKP (Národní kulturní památka). Nedílnou součástí je řešení nástupního prostoru a přilehlého okolí památníku. Soutěž byla vyhlášena jako užší, anonymní, jednokolová, projektová architektonická.
Více informací o soutěži včetně výsledků najdete na stránkách pardubice.eu ZDE.

Další informace o objektu najdete zde: http://zamecek-pardubice.cz/

Otevřený dopis vedení města (pardubickému primátorovi a ministerstvu kultury) poslali historik Jiří Kotyk a architekt Vladimír Rozehnal.
Najdete ho ZDE.

Související články:
Památník Zámeček v Pardubičkách  26.10.2017 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

18. 5. 2018 14:44:11. Re: Úpravy Památníku Zámeček. Petr Lešek
18. 5. 2018 17:35:19. Re: Re: Úpravy Památníku Zámeček. Redakce

 
 
 
 

18. 5. 2018 14:44:11. Re: Úpravy Památníku Zámeček. Petr Lešek

  Dobrý den, u všech vizualizací máte jméno architekt Žalského. Je potřeba popisky opravit. S pozdravem Petr Lešek

18. 5. 2018 17:35:19. Re: Re: Úpravy Památníku Zámeček. Redakce

  Díky za upozornění! Opraveno! Redakce

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.