Valeč

Valeč

(26. 1. 2016) Rekonstrukce a dostavba renesančního zámku

   
 
 
 
 

Valeč

Zámek Valeč u Hrotovic
Investor: Bronislav Vala
Hlavní architekt: Radek Martišek, s. r. o.
Hlavní projektant: =ER=, s. r. o.
Realizace: Bronislav Vala – V stav Hrotovice
Provozovatel: Hotel Zámek Valeč 

Zámek je umístěn na okraji obce, na rovině, vedle dvou rybníků a menšího zámeckého parčíku. Areál zámku tvoří ucelená skupina jedenácti budov. Dominantou je dvoupodlažní budova samotného zámku v půdorysném tvaru zalomeného písmene H, mezi jehož severními rameny se skrývá polouzavřené nádvoří. Současná renesanční podoba zámku byla dokončena v druhé polovině 16. století. Původní zemanská tvrz, z níž zámek v několika etapách vyrůstal, je ještě o sto let starší. Také stáje a další hospodářské budovy vznikaly postupně. Za zmínku stojí sýpka s několikapodlažní celodřevěnou vnitřní konstrukcí. Architektonicky nejhodnotnější částí je samotný zámek. Jeho sgrafitová fasáda je zdobena pískovcovými ostěními oken s výraznými renesančními římsami a raně barokním vstupním portálem. Původně otevřená arkáda v nádvoří byla nově zasklena do dřevěných výplní. Většina místností má klenby, ve všech ostatních místnostech byl pod ploché stropy proveden pohledový dřevěný trámový strop. Zámek je kompletně nově opatřen interiérovou ornamentální výmalbou stěn a kleneb v renesančním stylu. Nově jsou vestavěna dvě schodiště s originálně provedenými sklo-ocelo-dřevěnými výtahovými šachtami. Valbová střecha z bobrovek byla na některých stranách doplněna malými vikýři pro nové podkrovní pokoje. V těsné blízkosti zámku jsou bývalé hospodářské budovy panství, které utvářely velký hospodářský dvůr ve tvaru U. Ten byl při přestavbě zámku na hotel uzavřen novostavbou s dvojitou sedlovou střechou. Areál je ohrazen zdmi s několika bránami. Celý komplex nyní slouží jako hotel, kde se dokáže ubytovat až několik set osob. Společně s využitím venkovních úprav na nádvořích je zde možné pořádat společenské akce až pro několikatisícové skupiny.

V budově zámku jsou salónky a historické apartmány. V kamenných sklepech je vinárna. V hospodářských budovách nově vznikly nejen pokoje pro hosty, ale i velkokapacitní kuchyně, sklady a šatny. Do novostavby byly umístěny prostorově největší provozy: společenský sál, restaurace a krytý bazén se saunami. Na hospodářském nádvoří je ještě druhý, venkovní bazén. U vjezdu je nové parkoviště pro přibližně 100 vozidel. Další etapa, projekt podzemních garáží pod jižním dvorem, je v současné době v přípravě. Všechny budovy areálu jsou mezi sebou propojeny nově vybudovanými rozsáhlými podzemními chodbami – tunely. V podzemí jsou rovněž umístěny některé strojovny, druhá kuchyně a WC pro hosty. Celý areál je vytápěn ekologicky a úsporně teplovodem z nedaleké bioplynové stanice. Přídavné kotle na zemní plyn jsou jen záložní a v posledních mírnějších zimách se nemusely zapínat.

Novostavba
Centrem hotelového komplexu se stala nově postavená budova, která odděluje hospodářský dvůr od nádvoří před zámkem. Má monolitický skelet o půdorysném rozměru 75x24 m s vyzdívkou z cihelného systému Porotherm. Na opravu národní památky  byly použity tepelněizolační cihly plněné minerální vatou od vyráběné společností Wienerberger, a.s. Hlavními důvody pro výběr tohoto osvědčeného systému byly kvalita materiálu, přesnost tvárnic a především rychlost výstavby. Celá budova je zastřešena krovem se dvěma hřebeny ve tvaru W. Jeho konstrukci tvoří prostorový diagonální rastr z lepeného dřeva, který se o sebe v úžlabí opírá (styčník tvoří 10 ks trámů).

V přízemí objektu jsou umístěny recepce a restaurace se salonky a krytou terasou. Kongresový sál je o patro výš pod přiznaným krovem zastřešení. V suterénu bylo vybudováno wellness centrum s hotelovým vnitřním bazénem, saunami a vstupem k venkovnímu bazénu.

Obnova historických budov
Stávající budovy byly zrekonstruovány s použitím původních konstrukcí i materiálů – hodnotnější části se opravovaly restaurátorsky, při doplňování konstrukcí se většinou použily tradiční řemeslné postupy. Smíšené kamenné i cihelné zdivo bylo na mnoha místech potřeba zateplit bez zásahu do fasády. To se provedlo vnitřní přizdívkou z tvárnic Multipor. Ty byly výborným a také prodyšným podkladem pro obnovení vápenných kletovaných omítek. Krovy jsou původní, dveře i okna na zámku jsou dubové v provedení historických replik, neboť původního se nezachovalo vůbec nic.

Vestavba do seníku
V současnosti probíhá další etapa rekonstrukce, vestavba do seníku. Do rekonstruovaného objektu bylo opět z cihelného systému Porotherm vystavěno broušené obvodové zdivo z cihel plněných minerální vatou 50 T Profi. Stěny z cihel Porotherm T Profi jsou odolné vůči ohni a splňují požadavky na požární ochranu. Pro dělicí příčky mezi jednotlivými místnostmi byly použity akustické cihly Porotherm AKU. Cihly mají vysokou pevnost a díky své vyšší objemové hmotnosti a speciálnímu systému děrování a zazubení výborné akustické a tepelně akumulační vlastnosti.
Po předpokládáném dokončení této etapy v lednu 2016 se ubytovací kapacita komplexu rozšíří o 60 dalších hotelových pokojů postavených ve třech nadzemních podlažích bývalého seníku. V suterénu objektu bude bowling s barem a podzemní garáže.

Zámek byl na seznamu nejohroženějších památek ČR a nebýt úsilí investora, který ho opravil a také mu vdechl nový život a využití, tato renesanční ozdoba Třebíčska by nenávratně zanikla. Rekonstrukce by svým rozsahem, podílem tradičních i uměleckých řemesel, pečlivě vyřešenými architektonickými detaily a také nákladností měla být inspirací pro záchranu dalších zchátralých historických staveb.

Rekonstrukce zámku Valeč na Třebíčsku získala letos titul Prestižní stavba Kraje Vysočina; zámek zároveň obdržel nejvíc hlasů od veřejnosti. 
podle podkladů společnosti Wienerberger cihlářský průmysl

Publikováno v časopise Stavba č. 4/2015, str. 56–57

  Výrobci/dodavatelé

Plachého 388/28

370 01 České Budějovice

Telefon +420 383 826 111

info@wienerberger.cz

http://www.wienerberger.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.