Včera byl vyhlášen 10. ročník soutěže Stavba roku Plzeňského kraje

Včera byl vyhlášen 10. ročník soutěže Stavba roku Plzeňského kraje

 
 
 
 

Včera byl vyhlášen 10. ročník soutěže Stavba roku Plzeňského kraje

(ČTK) - Stavební firmy i projektanti se snaží stále více uspět v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje, jejíž desátý ročník byl včera vyhlášen. Přináší jim reference, které jsou bedlivě sledovány právě v době krize stavebnictví, jež trvá už čtyři roky. Díky ocenění mohou získat nové zakázky. ČTK to řekli regionální šéf Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jan Muzika a šéf odboru regionálního rozvoje Plzeňského kraje Miloslav Michalec. Uzávěrka přihlášek bude 22. března v 15:00 a vítězové soutěže budou vyhlášeni 28. května. Veřejnost může hlasovat od 26. dubna. Loni se přihlásilo 37 projektů.Soutěž Stavba roku Plzeňského kraje přináší firmám zakázky

Podle Muziky klesá stavebnictví čtyři roky po sobě zhruba o deset procent. "Je to čím dál horší," uvedl. Problémy mají i velké stavební firmy. Nejvíce scházejí státní investice. Plzeňský kraj podle něj investuje jako jeden z mála ve větší míře do silnic.

Podle hejtmana Milana Chovance (ČSSD) bude pro stavebnictví nejhorší rok 2014, kdy nebudou evropské peníze, protože nové dotace pro plánovací období EU do roku 2020 přijdou nejdříve v roce 2015. Navíc nevěří tomu, že se česká ekonomika nadechne. "Do roku 2019 budeme mít zřejmě poslední šanci sáhnout si na evropské peníze," řekl.

Podle hejtmana i Muziky se pozastavila příprava státních investic a chybí zásobník připravených projektů. V Plzeňském kraji už nezahájil stát tři roky žádný velký projekt, přitom dříve investoval až dvě miliardy Kč ročně. "V krajích se provádí jen omezené opravy do 200 milionů Kč ročně," uvedl Muzika. Plzeňský kraj má naopak podle hejtmana připravené projekty za tři miliardy korun, hlavně na silnice.

"V soutěži počet přihlašovaných staveb roste, a to po celém kraji včetně vesniček," uvedl Michalec. "Jen" zhruba polovina jich je z Plzně. Hlásí se i řada drobných stavitelů rodinných domků. Michalec odhadl rozestavěnost v kraji stejnou jako před rokem.

"Soutěž je určitě prestižní. Firma ukazuje svoji práci. Veškeré soutěže, které se vypisují, mají povinnost předložit referenční stavby. A když je nebudete mít, tak si vás investor nevybere," uvedl Muzika.

Podle plzeňského primátora Martina Baxy (ODS) stále vznikají zajímavé stavby, na něž je třeba upozornit. Plzeň navrhne do soutěže zónu rekreace a sportu ve Štruncových sadech a park na Mikulášském náměstí.

"Od příštího roku by měli v porotě zasednout i odborníci z Bavorska a chceme naše stavby prezentovat i v Německu, abychom pomohli celému českému stavebnictví," řekl šéf Okresní hospodářské komory Plzeňsko Miloslav Zeman. Do příštího ročníku plánuje zařadit akce související s evropským hlavním městem kultury, jímž se Plzeň stane v roce 2015.

Titul Stavba roku 2011 loni získaly v rekonstrukcích katakomby v Klatovech a úprava bývalé vodárenské věže v Heřmanově Huti na Plzeňsku na vyhlídkovou věž. Mezi novostavbami zvítězila sušická výrobní, vývojová a administrativní hala firmy Compo Tech Plus.

Doplněno Stavbaweb:
Jedním z vítězných projektů loňského ročníku se stala  Novostavba výrobní, vývojové a administrativní haly v Sušici
Autor: Karel Janda, Irena Jandová, Jan Prášek
Zhotovitel: Lesní stavby, s. r. o.
Investor: Compo Tech PLUS, spol. s r. o.

Novostavba výrobní, vývojové a administrativní haly v Sušici Novostavba výrobní, vývojové a administrativní haly v Sušici

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.