Vila Moissess

Vila Moissess

Brno

(22. 9. 2015) Fandament Architects

   
 
 
 
 

Vila Moissess

Samostatně stojící rodinný dům se nachází v severní části Brna. Jeho umístění na pozemku maximálně využívá vlastností terénu. Stavba je třípodlažní s jedním podzemním podlažím, které je zcela posazené do terénu. Otevření podzemního patra výhledům nabízí dostatek denního světla. Elementární kubický tvar hmoty udává linii, kterou se dům ubírá. Lichoběžníkový půdorys vychází z části z trojúhelníkového tvaru pozemku, jihozápadní fasáda svým natočením kopíruje jeho hranu. Zastřešení venkovního stání v 1. NP a posezení u zahrady v 1. PP se zařezává do hlavní hmoty. Čtvercové rozměry zasklení oken jsou sjednocujícím prvkem jednotlivých fasád, skrytý rám oken finguje bezrámové zasklení oken na celou výšku místností.
Styl domu a interiéru je čistý, jednoduchý, otevřený, vzdušný, propojený s exteriérem v úrovni 1. PP. Tyto výchozí rysy daly vzniknout elegantnímu osobitému konceptu domu. Až téměř funkcionalistické ztvárnění vily ve svahu harmonizuje se soudobým moderním pojetím.

Hlavní vstup a vjezd do garáže se nachází v 1. NP ve výškové úrovni ulice. Na vstupní halu navazuje schodiště přístupné do dalších podlaží. V 1. NP se dále nachází pokoj pro hosty s navazující koupelnou a šatna. Garáž je provozně propojena s interiérem domu. Hlavní obytný prostor – obývací pokoj a kuchyně s jídelnou – se nachází v 1. PP. Všechny technické místnosti a WC jsou umístěné liniově za obytnými prostory. V severovýchodní části domu je sklep s vinotékou schovaný pod terénem. Spíž za kuchyní je zásobována výtahem z garáže. Z jídelny je přístup na venkovní zastřešené posezení. V zadní části posezení se nachází zahradní sklad. Klidová část je situována do 2. NP. Nachází se zde dva pokoje a koupelna dětí, ložnice s šatnou a koupelnou rodičů, šatna a pracovna. Z chodby je přístup po schodišti na terasu.

Konstrukční systém: U objektu převládá kombinovaný stěnový a sloupový systém využívající kombinaci železobetonu a keramického páleného zdiva. Založení objektu je navrženo na monolitických betonových pasech. Opěrná stěna podél západní a severní strany je z gabionových košů vyplněných kamenivem.
Svislé konstrukce jsou zděné z keramických tvarovek a betonové monolitické, případně prefabrikované. Stěny budou zatepleny kontaktním zateplovací systém, tvořeným deskami z polystyrénu EPS tl. 220mm. Stěny pod úrovní přilehlého terénu budou zatepleny polystyrénem XPS tl. 100 - 200mm. Vodorovné a svislé základové hydroizolace budou provedeny z natavitelných asfaltových hydroizolačních pásů. Vodorovné konstrukce jsou řešeny jako monolitické železobetonové tl. 180 mm. Rodinný dům bude zastřešen plochou jednoplášťovou střechou s fóliovou hydroizolací. Výplně otvorů budou dřevěné s izolačními trojskly. Na objekt se použije zatíraná strukturovaná omítka bílé barvy v kombinaci s venkovním obkladem z kompaktních desek barvy tmavě šedé. Venkovní terasa bude tvořena betonovou dlažbou. Zpevněné plochy kolem domu budou provedeny z betonové venkovní dlažby. Celkové materiálově-konstrukčně-technické řešení včetně typů a odstínů je navrženo dle konceptu a vize architekta. Finální výběr bude odvislý od debaty investora a architekta nad celkovým řešením domu, projektu interiéru, stejně jako na finančních a jiných limitech stavby. Cílem řešení je nalézt optimální konfiguraci splňující kvalitativní, finanční, pohledové, ergonomické, sociální potřeby klienta s ohledem na pohodlí a s přesahem do budoucnosti.

Autorská zpráva

 Plocha pozemku: 445 m2
Zastavěná plocha: 220 m2
Obestavěný prostor: 1 965 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

 
 
 
 
49.1950602
16.6068371
Vila Moissess

Vila Moissess
Brno

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.