Vila na Petřinách celá v černém

Vila na Petřinách celá v černém

(2. 11. 2016) S veršovaným textem poukazujícím na protichůdnost rozhodnutí státních orgánů.

 
 
 
 

Vila na Petřinách celá v černém

V ulici Na Petřinách č. 7 se dne 1. listopadu objevil nový objekt. Dům č.p. 1482 je zcela zahalen černou tkaninou s veršovaným textem poukazujícím na protichůdnost rozhodnutí státních orgánů. Jde o výrazný protest majitele objektu Jiřího Šaldy, který řádně získal vyjádření potřebná k demolici původního objektu a výstavbě nového bytového domu ve stávající zástavbě. Kladná stanoviska příslušných orgánů památkové péče se návrhem na prohlášení domu za kulturní památku nyní snaží zvrátit zastupitel MUDr. Antonín Nechvátal, člen Komise územního rozvoje Prahy 6, který sám pro zbourání domu a výstavbu nového původně hlasoval.

„Zvůle úřadů mám právě dost,“ prohlásil Jiří Šalda, soukromý investor, který se důvodně domnívá, že jsou hrubě porušována jeho vlastnická práva. „Bez ohledu na zatím zmařenou investici se důrazně ohrazuji vůči zmatečnému přístupu příslušných orgánů k soukromému majetku. I v těchto případech by měla zcela jasně platit zásada, že přijatá rozhodnutí týkající se nejen soukromých vlastníků by neměla být revokována na základě účelového mediálního nátlaku vytvořeného zaujatými jednotlivci,“ dodal Šalda.

Reaguje tak na protichůdná vyjádření státních orgánů, konkrétně pak Odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy a Národně památkového ústavu. Tyto instituce se v březnu letošního roku souhlasně vyjádřily jak k demolici stávajícího domu, tak k výstavbě domu nového. O tři měsíce později po mediální kampani se však tytéž orgány vyjádřily zcela opačně, a to pro prohlášení domu kulturní památkou.

Ministerstvo kultury ve věci prozatím nerozhodlo.

Problematika vily v ulici Na Petřinách včetně relevantních dokumentů je podrobně zdokumentována na www.mojevilapetriny.cz.
tisková zpráva

Související články:
Vila na Petřinách 29.6.2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 11. 2016 10:35:27. Re: Vila na Petřinách celá v černém. Lea Nardová
10. 11. 2016 15:02:39. Re: Re: Vila na Petřinách celá v černém. jadran

 
 
 
 

4. 11. 2016 10:35:27. Re: Vila na Petřinách celá v černém. Lea Nardová

  Ten případ neznám. Ale těžko si nevšimnout, že státní správa v této zemi snad nikdy nefungovala tak špatně, jako v současnosti. Úředník je bůh, neexistuje kontrola jeho práce, za porušení zákonem daných postupů mu naprosto nic nehrozí. . Nezákonné jednání jednotlivců je pohodlnější dotačně legalizovat...než si přidávat práci s nepříjemným řešením konfliktu, odvolání, sankcemi... Že to "odskáče" veřejný zájem...ten je sice hájen zákonem, ale zákon si nikdy nenajímá advokáty. Veřejný zájem je pro ně "zvuk". Navíc nezobchodovatelný zvuk. Pocit moci (tak opojný, zvlášť u zamindrákovyných jedinců, kteří by se jinde nedokázali uživit), vědomí nekontroly a beztrestnosti vedou úředníky státní správy k jednání, které nemá žádnou oporu v zákonech, vyhláškách, předpisech...a státní úředník si podmínky prostě vymýšlí...

P.S.: Současně se omlouvám všem (pořád si myslím, že většině) úředníků, kteří tuto nelehkou práci dělají s nejvyšší profesionalitou, se zdravým rozumem, noblesou a špetkou lidskosti. Setkala a setkávám se se zástupci obou kategorií. Ti první jsou skandálně přepláceni, a ti druzí zoufale nedoceněni.

Tato země ještě funguje jen díky tomu, že většina občanů dodržuje normy slušného a ohleduplného chování. Ne díky spolehlivému výkonu státní správy...

10. 11. 2016 15:02:39. Re: Re: Vila na Petřinách celá v černém. jadran

  Vážená paní, poněkud se mýlíte. Dohledejte si k tomu všechna fakta a pak nadávejte na úředníky (s následnou omluvou) a opakujte ty fráze o jejich pocitu moci atd...jediným a zásadním viníkem a zápornou osobou je onen zastupitel Prahy 6 za stranu zelených a lékař z venerologie z Motola, který poté, co oni úředníci rozhodli, podal sám návrh na památkovou ochranu cizího objektu a to přesto, že zastupitelstvo onen návrh neodsouhlasilo. Tito lidé jsou zpiti přesvědčením, že mají ve všem pravdu a osobují si moc a pravomoci, na které nemají ani náhodou právo. A ti vámi kritizovaní úředníci jsou v situaci (drtivá většina případů, výjimky se samozřejmě najdou, jako vždy a všude), kdy jsou briskně obviňováni (především "objektivními" médii na čele s ČT) a dehonestováni (nejčastěji se hovoří o korupci - takový místní folklór), když podle zákona postupují. Nevzpomenu si, kolikrát jsem ve své praxi zjistil, že jeden odvolávající se arogantní blb má větší moc, než pomalu ministerstvo pro místní rozvoj, o stavebních úřadech a krajích ani nemluvě. A i když se formálně odvolá špatně (odvolává se proti tomu samému, co bylo v územním řízení zamítnuto a vyřízeno),jeho odvolání se řeší znova a znova. Proč? Ti úředníci se bojí a za ty prachy jim to ani nestojí....jakým právem nějaký člověk odkudsi ze severní Moravy pod heslem ekologické iniciativy blokuje za halasné podpory médii i značné části sociálních sítí řadu let dostavbu dálnice na Drážďany? Jistě, státní úředníci nepracují nejlépe, ale guláš v zákonech a absolutní tolerance podobných dobroserů a jim podobných ředitelů zeměkoule má své oběti - tady majitele, na té dálnici do Drážďan už desítky mrtvých a těžce zraněných na onom obchvatu kolem Velvět.....

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.