VPÚ DECO Praha získalo ocenění German Design Award

VPÚ DECO Praha získalo ocenění German Design Award

Flemingovo náměstí 2/2012, 160 00 Praha 6

(12. 2. 2019) Za architektonický návrh a projekt rekonstrukce a dostavby areálu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze

   
 
 
 
 

VPÚ DECO Praha získalo ocenění German Design Award

Společnost VPÚ DECO Praha převzala 8. 2. na slavnostním vyhlášení ve Frankfurtu ocenění German Design Award – Special Mention. Získala ho za architektonický návrh a projekt rekonstrukce a dostavby areálu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v pražských Dejvicích. Porota ocenila zejména výsledný efekt budovy, která působí dojmem, jako by ji celou tvořil jen ocelový skelet a díky prosklení po celém obvodu vyzařuje stavba příjemnou otevřenost a průhlednost.

V budově jsou umístěny laboratoře organické chemie, které mají řadu specifických požadavků, se kterými se museli autoři návrhu vypořádat. Projekt byl VPÚ DECO Praha, a. s., zpracován ve všech stupních od variantních studií až po tendrovou dokumentaci včetně návrhu interiéru. Projekt přitom přistupuje s úctou k historické budově na Flemingově náměstí od architektů Josefa Záruby-Pfeffermanna a Jana Zázvorky. Rekonstrukci stávající budovy tak doplnila moderní stavba ve tvaru sférického trojúhelníku, která vědcům poskytuje světelný, prostorový i technologický komfort.

„Skloubit novostavbu a rekonstrukci je vždy náročnější než realizovat projekt na zelené louce, i proto má pro nás toto prestižní mezinárodní ocenění o to větší význam,“ řekl Lubor Hoďánek, generální ředitel VPÚ DECO Praha.

„Výsledná podoba návrhu vznikla i díky pochopení investora pro soudobou architekturu. Přestože jsme byli limitováni historickým prostředím Ústavu organické chemie a biochemie, chtěli jsme respektovat jeho symetrii, zajistit dostatečné denní osvětlení na pracovištích nově navrhovaného i sousedního historického objektu a současně použít moderní konstrukce, materiály a výrazové prostředky. O tom, že se to povedlo, svědčí nejen toto, ale i další ocenění, které již projekt získal,“ shodují se na faktorech, které pozitivně ovlivnily výslednou podobu budovy, autoři návrhu Ing. arch Ivan Šrom a Ing. arch Kateřina Mašková.

tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:

Autoři: Kateřina Mašková, Ivan Šrom
Spolupráce: Jaroslav Mikš - laboratorní technologie, Ivana Řeháková - sadovnické úpravy, Pavel Kříž - konstrukční řešení
Dodavatel: Sdružení ÚOCHB

Investor: Ústav organické chemie a biochemie AV ČR v. v. i.
Zahájení projektu: 12.2007
Aktualizovaná studie: 04. 2009 
Dokončení realizace: 2016

Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.
Projekt se zúčastnil soutěží Česká cena za architekturu 2017 (více ZDE) a Stavba roku 2014 (více ZDE).


Související články:
Úspěšný vědecký ústav má novou budovu  19.6.2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

13. 2. 2019 15:30:02. Re: VPÚ DECO Praha získalo ocenění German Design Award. Jitka

  Kromě ocenění na soutěžích mě vždycky zajímalo, jak se v takových stavbách žije a pracuje. Ale to už se nikdy nepíše.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.