Vyzkoušejte Autodesk Impression 3

Vyzkoušejte Autodesk Impression 3

 
 
 
 

Vyzkoušejte Autodesk Impression 3

Autodesk club, (srpen 2012) - Pro majitele Autodesk Subscription u některých aplikací, Autodesk postytuje velmi zajímavé řešení pro zpracování grafických návrhů. Autodesk Impression 3 je vhodným nástrojem předevší pro ty, kteří hledají výkonný grafický editor s řadou ojedinělých funkcí pro techniky a práci s vrstvami.

Autodesk poskytuje svým uživatelům celou škálu nástrojů pro kreativní tvorbu a vývoj výrobků. Jednou z velmi zajímavých aplikací, která je v jisté míře mimo hlavní vlnu zájmu nás techniků je Autodesk Impression. Důvodem je možná i to, že je prezentována poměrně zásadně jako aplikace pro grafické studie v oblasti architektury, územního plánování a urbanistiky. V těchto oblastech najde bezesporu své využití asi v největší míře, ale její využití lze spatřovat daleko více multioborově.


Úvodní obrazovka aplikace napovídá její primární segment určení

Autodesk Imression v součastné aktuální verzi 3 je velmi zajímavým grafickým editorem, který v sobě kombinuje řadu funkcí  pro základní zpracování rastrové a vektorové grafiky. První pocit byl i u mne poměrně smíšený a nevyvaroval jsem se srovnání s některými aplikacemi, které jsou v těchto oblastech grafiky referencí. Nepohlížejme ovšem na Autodesk Impression jako na aplikaci pro zpracování fotografií a pro malování. Jedná se o řešení, které v sobě kombinuje práci s rastrovou a vektorovou grafikou s řadou ojedinělých a účelových funkčností, které v řadě oblastí opravdu nadchnou svou jednoduchostí a intuitivností použití.


Základní pohled na pracovní plochu, nesuďme ovšem aplikaci na první pohled

Základní funkcí Autodesk Impression 3 je oboustranná spolupráce s formátem DWG a DWF, což poskytuje aplikaci výrazný potenciál nasazení v oblasti grafických studií svázaných s 2D a 3D CAD daty. Pro mne byla i velmi pozitivním překvapením precizní podpora načtení formátu PSD, který v ryze nativní podobě včetně přenosu struktury vrstev dokáže zpracovat jen velmi málo aplikací (většina grafických editorů vrstvy naprosto ignoruje a PSD sloučí do jediné).


Podpora DWG a DWF formátu je bezesporu významnou integrační položkou

Pracovní plocha aplikace je při prvním spuštění poměrně prostá funkcí a uživatele zvyklé na zástupy ikon nástrojů příliš nenadchne, přesto má Impression celou řadu velmi užitečných a často bych i řekl ojedinělých funkčností. V řadě případů jsou totiž deaktivovány a plocha je v maximální míře věnovaná pracovnímu prostoru a základní práci s vrstvami a grafickými styly.


Grafické styly usnadňují práci s návrhy, v tomto případě se jedná o vzhled výplně

Grafické styly umožňují flexibilní práci s grafickým návrhem. Například pro výplně lze upravit její vzhled, barvu a obrysové kontury, které lze pak běžnou konvičkou aplikovat na obrysové kontury převzaté například z AutoCADu. Převzatý technický návrh bude často v Autodesk Impression bezesporu zdrojem informací pro další zpracování.


Práce s vrstvami opravdu nadchne

Vynikajícím způsobem je v aplikaci řešena správa vrstev, které jsou pro efektivní zpracování rastrové, případně kombinované grafiky naprostou nutností. Práce s vrstvami je v Impression řešená poměrně zažitým a intuitivním způsobem. Nebude činit problémy ani začínajícím uživatelům.


Definice stylů výplní je velmi dobře zpracována

Mezi základní funkce Autodesk Impression patří také práce s grafickými objekty a texty ve vektorovém tvaru. Lze je tedy bez jisté známky ztráty a zkreslení tvaru modifikovat. Do jisté míry je u některých typů objektů využíváno grafické vyhlazování. Velmi vtipně a opravdu účelově jsou řešeny jednotlivá nastavení funkcí, které jsou přímo svázány s jejich nástrojem.


Plně editovatelné a vektorové písmo je již dnes samozřejmostí u kvalitní grafické aplikace

Bezesporu všechny kreativní tvůrce projektů ve stavebnictví a urbanistice nadchne přítomost předpřipravených knihoven prvků exteriérů. Půdorysy staveb, ale i prostorové pohledy získané například z Autodesk Revit lze doplnit o řadu ilustrativních prvků, včetně možné grafické modifikace kompletního návrhu stavby. Lze kombinovat například základní vizualizace s knihovnami u kterých funguje měřítko, a základní rozměrové modifikace prvků.


Knihovny prvků exteriéru jsou velmi dobře připraveny

Autodesk Impression je bezesporu velmi zajímavou aplikací pro zpracování a finalizaci grafických návrhů. Není to Adobe Photoshop ani Gimp, není to Corel Draw. Jedná se o zcela odlišnou aplikaci, která je pro nás techniky velmi účelová a najde si bezesporu cestu do řady oblastí. Bezesporu potěšující je i to, že Autodesk Impression není podle posledního Questions and Answers prodáván, ale je k dispozici vlastníkům substriction vybraných aplikací z celé řady oborů (oficiální soubor: impression_3_faq.pdf).

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.