Wingårdh Arkitektkontor: Kuggen (Ozubená kola)

Wingårdh Arkitektkontor: Kuggen (Ozubená kola)

 
 
 
 

Wingårdh Arkitektkontor: Kuggen (Ozubená kola)

Švédská kancelář wingårdh arkitektkontor dokončila "Kuggen" (Ozubená kola), trvale udržitelnou kancelářskou budovu v Gothenburgu.Půdorysný kruh, zkosení inspirované pilovitým okrajem listu a charakteristické posunutí dávají vzniknout trojrozměrné fasádě.

Repetitivní patra se postupně posunují ze středu jižním směrem a poskytují zastínění podlažím pod sebou. Výsledkem je tvar budovy, který se v každé vrstvě rozšiřuje o 1500 mm a vytváří dojem pohybu a dynamiky. V každém patře jsou podél kruhové fasády kancelářské jednotky s trojúhelníkovými okny. 

Převažující červeň fasádních panelů dodává budově výrazné vzezření. Předsazená druhá stěna integruje síťovité fotovoltaické buňky, které jsou jednak dodatečným zastíněním, jednak produkují elektřinu. Na střeše jsou umístěny sluneční kolektory, které přispívají k minimálnímu odběru energie pro ohřev vody z vnějších zdrojů. Nucené větrání, osvětlení, topení a chlazení jsou vyprojektovány tak, aby roční spotřeba energie činila 60 kWh/m2.

 
  fotovoltaická fasáda


pohled do interiéru kanceláře


z výstavbytypické patrořez


rozvinutý pohledvizualizace

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.