YI Architects: Městská knihovna ve Stuttgartu

YI Architects: Městská knihovna ve Stuttgartu

 
 
 
 

YI Architects: Městská knihovna ve Stuttgartu

Studio YI Architects v roce 1999 vyhrálo soutěž na novou knihovnu vypsanou městem Stuttgart (soutěže se zúčastnilo 235 architektů a ateliérů). Projektovat se začalo v roce 2003. Stavební povolení bylo uděleno v září 2008, základní kámen položen v červnu 2009. Knihovna byla slavnostně otevřena 24. října 2011.
Místo: Stutgart, Německo
Architekt:
Eun Young Yi
Dokončeno: 2011
Foto: archiv autorů, Vipgavin


Autorem Nové knihovny ve Stuttgartu je německý architekt korejského původu Eun Young Yi. Kubický objekt knihovny je zamýšlen jako součást nového urbanistického plánu pro Evropskou čtvrť ve Stuttgartu. Návrh ovlivnila konstrukce a organizace starověkého Pentheonu, organicky tvarované srdce budovy slouží jako centrum, vícepatrová zasedací a konferenční místnost, která se skrze střechu táhne za sluncem.
Čistý geometrický objem definuje exteriér knihovny spolu s řadou pravidelných okenních otvorů a celá fasáda působí jako zamřížovaná díky skleněným cihlám o rozměru 9x9 upevněným v betonovém rámu. To je vnější část dvojité fasády, za níž je úzký ochoz kolem celé budovy. Do budovy vedou čtyři vchody, přesně odpovídající velikosti a tvaru budovy, které vedou do vstupních míst v přízemí a odtud do kruhové vtupní haly  a "srdce" knihovny.
"Srdce" budovy užívá stejný architektobický jazyk jako fasáda a má řadu malých vnitřních oken ve všech čtyřech stěnách vícepatrového prostoru. Centrální světlík, umístěný přesně nad fontánkou v podlaze o rozměru 1 m2, je vizuálním centrem bílého prostoru. Hala vlastní knihovny je umístěna nad srdcem a má trychtýřovitý tvar s pěti úrovněmi. Galerie je přístupná po řadě schodišť, které jsou rozmístěny tzak, aby podporovaly circulaci kolem knih.

Přízemí
(1) 'srdce'
(2) vstupní podlaží
(3) kanceláře
(4) třídicí plocha
(5) vstup7. NP
(1) čítárna
(2) mediální prezentace
(3) pracovní stanice
(4) grafotéka
(5) kavárna
(6) kanceláře
(7) třídicí plocha

   


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.