Zastupitelé zastavili přípravy obnovy náměstí ve Vel. Meziříčí

Zastupitelé zastavili přípravy obnovy náměstí ve Vel. Meziříčí

(20. 6. 2017) Zastupitelé odmítli rekonstrukci podle vítězného návrhu soutěže.

   
 
 
 
 

Zastupitelé zastavili přípravy obnovy náměstí ve Vel. Meziříčí

(ČTK) - Přípravy na obnovu historického náměstí ve Velkém Meziříčí se zastavily, protože zastupitelé města odmítli postupovat podle vítězného návrhu z loňské architektonické soutěže. Do soutěže se přihlásilo 16 ateliérů, vyhrál tým brněnského architekta Davida Mikuláška. Starosta Radovan Necid (ODS) dne 16. června 2017 řekl ČTK, že podle jeho názoru by měli o záležitosti rozhodnout místní.

Návrh připravovat místní referendum zastupitelé v úterý o jeden hlas neschválili, ale starosta se ho chystá předložit na dalším zasedání znovu. "Uvidíme, jak to dopadne," řekl. Podle starosty by bylo možné hlasování spojit s podzimními sněmovními volbami. Město připravovalo soutěž dlouhou dobu, doprovázely ji akce pro zastupitele i pro veřejnost, a také anketa, v níž lidé uváděli, co by si na náměstí přáli, připomněl.

Výsledky soutěže byly oznámeny loni v létě a v listopadu byly všechny návrhy vystaveny v klubu Jupiter. Diskuse s výtkami proti vítěznému návrhu se rozproudila až zjara, kdy se město chystalo podepsat s vítězem soutěže smlouvu na zhotovení projektové dokumentace. Část zastupitelů vyzvala starostu, aby smlouvu nepodepisoval.

Po úterní dlouhé debatě s architektem Mikuláškem zastupitelé rekonstrukci náměstí podle jeho návrhu odmítli. Vytýkali mu hlavně řešení dopravy. "Tyto problémy jsou tak závažné, že část zastupitelstva nemohla podpořit návrh na uvolnění 4,3 milionu korun na vypracování projektové dokumentace," uvedl následně na webu města lidovecký zastupitel Stanislav Rosa. Navrhuje jednat s autory dalších dvou nejúspěšnějších soutěžních návrhů.

Náklady na novou úpravu středové části Velkého Meziříčí, tedy náměstí a pěti k němu přilehlých ulic podle dřívějších údajů radnice neměly převýšit 50 milionů korun. Doprovázet je měla výměna starých sítí, zejména vodovodu a kanalizace.

Doplněno Stavbaweb:
Názory jednotlivých zastupitelů si můžete přečíst ZDE.
Výsledky soutěže najdete na stránkách ČKA - ZDE.
Další informace o soutěži najdete na stránkách Velkého Meziříčí ZDE.

Hodnocení poroty
Návrh kultivovanou formou bez okázalých gest reaguje na historický kontext náměstí. S prostorem zachází citlivě, až s překvapivou samozřejmostí. Tento přístup ponechává prostoru žádoucí funkční flexibilitu. Jako jeden z mála návrhů se autor zamýšlí nad osudem stromů v delším časovém horizontu. Se stromy zachází jako s neoddělitelnou součástí paměti místa. Návrh je důkazem toho, že veřejný prostor nepotřebuje být svázán korzetem permanentních prvků včetně mobiliáře, aby si uchoval svůj občanský rozměr. Grafická kultivovanost návrhu má ale i stinné stránky. Není pochyb, že návrh oslovil téměř bezvýhradně porotu, ale bude tak i s veřejnou prezentací? Kriticky je hodnocena terénní manipulace v předradničním prostoru. Vnášení nových překážek pro volný pohyb chodců, kterým nové schody bezpochyby jsou, považuje porota za zbytečné a to i navzdory zkvalitnění vchodu do radnice. Porota oceňuje předpokládanou recyklaci materiálu stávající dlažby k novému využití. K uvážení je navržená velikost plochy velkoformátové dlažby v prostoru před radnicí a její jednotný modul. Inspirativní je zacházení se světelnou scénou. Doporučení: porota doporučuje zvýšit počet parkovacích míst uvnitř náměstí a umožnit omezený průjezd sdíleného prostoru viz. podrobněji doporučení dopravního specialisty. Optimalizace počtu parkovacích míst musí být předmětem další etapy projednávání návrhu. Porota doporučuje omezit velikost plochy velkoformátové dlažby v prostoru před radnicí a její jednotný modul. Pro potřeby veřejné výstavy porota doporučuje vypracovat perspektivu, která jasnou a veřejnosti srozumitelnou formou prezentuje hlavní myšlenky návrhu.
(zdroj: ČKA)

Související články:
Obnova náměstí ve Velkém Meziříčí  7.11.2016
Anketa o podobu náměstí ve Velkém Meziříčí  23.2.2016

 
 
 
 

20. 6. 2017 11:52:44. Re: Zastupitelé zastavili přípravy obnovy náměstí ve Vel. Meziří... KS

  Stojí za to si přečíst názory jednotlivých zastupitelů. Všem se vítězný projekt líbil a většina si myslí, že město dělá chybu, když ho město nepoužije! Tak proč ho nepoužijou????

20. 6. 2017 15:39:10. Re: Zastupitelé zastavili přípravy obnovy náměstí ve Vel. Meziří... občan VM

  Vyjádření starosty, které vysvětluje proč už nejde o to jaké bude náměstí.
http://www.velkomeziricsko.cz/vsehochut/3680-radovan-necid-zpochybneni-architektonicke-souteze-znejistilo-samospravy-dalsich-mest

22. 6. 2017 07:49:07. Re: Zastupitelé zastavili přípravy obnovy náměstí ve Vel. Meziří... Také občan VM

  Ach jo, stále stejně mylné informace.
Přípravy nebyly zastaveny.
Videa na tohle téma jsou na youtube, kde naleznete i otázky, na které se zastupitelé ptají, problémem je, jakým způsobem byla daná AS prezentována před jejím zahájením a kroky starosty, které následovaly po ukončení soutěže, má rozhodnout zastupitelstvo a najednou starosta oznámí, že se dohodl s vítězem a jde podepisovat smlouvu. Jako další problém, na který zastupitelé poukazují od začátku je ten, že se pořád chtějí prvně peníze a pak se budeme bavit co za ty peníze dostaneme - to je úplně naruby, než to má být!
Za další na právnické dotazy nikdo nedokázal jednoznačně odpovědět, pokud zahájíme jednání s arch.Mikuláskem, pravděpodobně se již nebude možné vrátit k dalším návrhům. Je prý ale možné vrátit se k původnímu vítězi poté, co se projednají i další návrhy a nedojde k dohodě.
Jako vzor nám sloužila AS v Poděbradech(stejný sekretář, stejné podmínky), ale nikdo nenutil zastupitele podepisovat smlouvu s vítězem, ale starosta Poděbrad naopak chtěl uspořádat ve městě hlasování o VŠECH vítězných návrzích, ne REFERENDUM O VÍTĚZI. Můžete v rámci objektivity požádat o vyjádření zastupitelstvo Poděbrad?

28. 6. 2017 16:33:32. Re: Zastupitelé zastavili přípravy obnovy náměstí ve Vel. Meziří... Redakce

  Ve Vel. Meziříčí rozhodnutí o referendu k podobě náměstí odložili

27. června (ČTK) - Zastupitelé Velkého Meziříčí odložili rozhodnutí o vyhlášení místního referenda kvůli navrhovaným úpravám náměstí a jeho okolí. Nechtějí ani dál jednat s vítězem loňské architektonické soutěže o podobě centra, ale s druhým v pořadí. Do soutěže se přihlásilo 16 ateliérů, vyhrál tým brněnského architekta Davida Mikuláška. Druhé místo podle údajů na webu města obsadil MCA Atelier s architekty Miroslavem Cikánem a Radkem Novotným.

Možnost, aby lidé rozhodli hlasováním o variantě úpravy centra, prosazoval starosta Radovan Necid (To pravé Meziříčí). "Je to patová situace. Obě části zastupitelů to komentují tak, že zastupují většinu občanů..., referendum prokáže, kdo má pravdu," řekl. Zastupitelstvo rozhodnutí o referendu odložilo na návrh Marie Ripperové zvolené za KDU-ČSL.

Na návrh lidoveckého zastupitele Stanislava Rosy pak zastupitelé uložili vedení města ukončit jednání s architektem Mikuláškem do konce měsíce a zahájit řízení s architektem Cikánem.

Odpůrci vítězného návrhu uváděli, že jim vadí řešení dopravy v jedné části centra. Mezi nimi byl i Jiří Kaše (ČSSD), který tvrdil, že zastupitelé mají právo vybrat si ze tří nejlepších návrhů. Radní Libor Beneš (To pravé Meziříčí) naopak řekl, že město nechalo vybrat to nejlepší odborníky.

Výsledky architektonické soutěže byly oznámeny loni v létě a v listopadu byly všechny návrhy vystaveny. Předsedou poroty byl David Vávra. Diskuse s výtkami proti vítěznému návrhu se rozproudila až zjara, kdy se město chystalo podepsat s vítězem soutěže smlouvu na zhotovení projektové dokumentace. Situací se zastupitelé zabývali i na minulých dvou jednáních. Porotci architektonické soutěže v dopise zaslaném radnici minulý týden potvrdili svůj odborný názor na výsledek a pořadí oceněných.

Náklady na novou úpravu středové části Velkého Meziříčí, tedy náměstí a pěti k němu přilehlých ulic, podle dřívějších údajů radnice neměly převýšit 50 milionů korun. Doprovázet je měla výměna starých sítí, zejména vodovodu a kanalizace.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.