Zeman podepsal novelu stavebního zákon

Zeman podepsal novelu stavebního zákon

(17. 7. 2017) Měla by zrychlit povolovací řízení

 
 
 
 

Zeman podepsal novelu stavebního zákon

(ČTK) - Prezident Miloš Zeman dne 14. července 2017 podepsal rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. ČTK o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (EIA).
Na pouhé stavební ohlášení bude rovněž možné postavit rodinné domy nebo rekreační chaty bez omezení stavební plochy, když dosud se smí stavět jen do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy. Ohlášení nebude potřeba ani pro skleníky nebo bazény na zastavěném pozemku u rodinného domu nebo chaty.

Předloha novelizuje čtyři desítky souvisejících zákonů. Zasahuje i do zákona o urychlení výstavby infrastruktury, kde stanovuje, že v zastavěném území se povedou elektroenergetická vedení o napětí 400 kV a vyšším nad zemí.

Novela vyvolala kritiku ochránců životního prostředí, kterým se nelíbí to, že omezuje vstup veřejnosti do povolovacích řízení. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) už dříve řekla, že na vstupu tzv. dotčené veřejnosti do řízení podle stavebního zákona se nic nemění. U řízení, kde se koná proces posuzování vlivů na životní prostředí, je podle ní účast dotčené veřejnosti zaručena.

Ze stavebního zákona v důsledku poslaneckých pozměňovacích návrhů zmizelo ustanovení dávající šanci účastnit se územního a stavebního řízení osobám, o nichž tak stanoví zvláštní zákon, tedy právě spolkům. V zákoně o ochraně přírody a krajiny jim předloha umožňuje účastnit se řízení jen pouze podle tohoto zákona.

Někteří poslanci i senátoři naopak spolky kritizovali za to, že se kvůli nim povolování staveb neúměrně prodlužuje a komplikuje. Ochranářské spolky uvádějí, že jde o největší omezení občanských práv po roce 1989, které je v rozporu s Ústavou. Dobu schvalování podle nich navíc nezkrátí.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

17. 7. 2017 17:41:14. Re: Zeman podepsal novelu stavebního zákon. Lea Nardová

18. 7. 2017 17:04:44. Re: Zeman podepsal novelu stavebního zákon. Oldřich Opl

18. 7. 2017 17:07:37. Re: Zeman podepsal novelu stavebního zákon. Oldřich Opl

 
 
 
 

17. 7. 2017 17:41:14. Re: Zeman podepsal novelu stavebního zákon. Lea Nardová

  Slepený zákon, který trochu pomůže a hodně uškodí. Apoštolské požehnání prezidenta, který má vždy jasno, komu a čemu je třeba stranit, je signifikantní.

18. 7. 2017 17:04:44. Re: Zeman podepsal novelu stavebního zákon. Oldřich Opl

  Nechápu proč se schválila změna stavebního zákona, když ten stávající nikdo nedodžoval. Už hodně let se staví podle toho jak developři uplatí úředníky a zastupitele. Na OV MÚ ve Slaném mají takové úřední osoby, kterým se za poslení tři roky nepodařilo vyřídit ani jediné moje

18. 7. 2017 17:07:37. Re: Zeman podepsal novelu stavebního zákon. Oldřich Opl

  podání. Za to korupce tam jenom kvete.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.