Zrekonstruovaný zámek v Roztokách se na jaře otevře veřejnosti

Zrekonstruovaný zámek v Roztokách se na jaře otevře veřejnosti

 
 
 
 

Zrekonstruovaný zámek v Roztokách se na jaře otevře veřejnosti

(ČTK) - Zrekonstruovaný zámek v Roztokách u Prahy se příští rok na jaře otevře veřejnosti. Opravy památky poničené před 11 lety povodní si vyžádaly zhruba 90 milionů korun a nyní už jen zbývá vybavit interiéry, řekl ČTK krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM).


Zámek, v němž sídlí Středočeské muzeum, se dočkal kompletní obnovy včetně maleb v interiérech. "Roztocký zámek je hotov. V současné době se soutěží interiéry," uvedl radní. Vybavení vnitřních prostor bude podobně jako celá rekonstrukce budovy zčásti financováno z evropských fondů.

Velká voda před 11 lety poškodila celý areál muzea, zámek zaplavila až do prvního patra a ve vodním příkopu se udržela dokonce několik měsíců po pohromě. Kromě kompletních oprav omítek a dlažeb byly zrekonstruovány sklepní a půdní prostory a upraveny zahrady a terén kolem objektu. Restaurátoři také opravili renesanční sál a stropní výmalby gotické věže.

Letošní povodeň v zámku napáchala mnohem menší škody. Voda se dostala pouze do sklepa, ale zasáhla přilehlý areál Braunerova mlýna. Zatopeno bylo konzervační a administrativní pracoviště nebo ateliér Zdenky Braunerové. Před záplavou se však podařilo zachránit všechny exponáty, přístroje a cenné věci.

Areál roztockého zámku pochází z přelomu 13. a 14. století. Původně to byla vodní tvrz, která byla zhruba o 200 let později přestavěna do renesančního slohu. Současnou podobu má zámek od 18. století. V okolí se nachází anglický park s cizokrajnými stromy a historickými sochami. Areál byl poprvé otevřen veřejnosti v roce 1961.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu renovace zámku je Tomáš Šantavý /Ateliér TŠ 
Zámek


Související články:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.